Inwentaryzacja - narzędzie weryfikacji aktywów i pasywów jednostki

Głównym celem przeprowadzenia inwentaryzacji jest ustalenie stanu faktycznego aktywów i pasywów, uzgodnienie go ze stanami księgowymi, a także ustalenie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.

Publikacja: 29.12.2020 17:30

Inwentaryzacja - narzędzie weryfikacji aktywów i pasywów jednostki

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), każda jednostka ma obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji. Jest to jeden z etapów zamknięcia roku i sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Podczas przeprowadzenia inwentaryzacji weryfikacji podlega również przydatność aktywów jednostki. Aktywa, które uległy uszkodzeniu, są zepsute, przeterminowane bądź niechodliwe, powinny zostać objęte odpisami aktualizującymi.

Za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Spółki, które podlegają obowiązkowi badania sprawozdania finansowego muszą poinformować biegłego rewidenta o ustalonych terminach inwentaryzacji, audytor powinien brać udział w inwentaryzacji znaczących składników majątku (art. 66 ust. 5 uor).

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP