fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Komitet Obrony Sprawiedliwości ws. Wójtowicza: prokurator ma prawo manifestować poglądy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Komitet Obrony Sprawiedliwości zabrał głos w sprawie działań dyscyplinarnych podejmowanych wobec prokuratorów.

Podaje przykład postępowania dyscyplinarnego, które jest prowadzone przez Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w stosunku do prokuratora Piotra Wójtowicza, pełniącego obowiązki służbowe w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy. Prokurator Wójtowicz uczestniczył w 2017 r. w manifestacji przeciwko zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, podczas której udzielił nieautoryzowanej wypowiedzi: „Nie mam nic do stracenia. A co mi zrobią? Mogą mnie już tylko przenieść do Ełku". Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał ukarania Piotra Wójtowicza za naruszenie zasady apolityczności. Rzecznik dyscyplinarny uznał, że wypowiedź Wojtowicza godziła w powagę prokuratury i stanowiła uchybienie godności sprawowanego urzędu.

- Zainicjowanie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego za opisany czyn jest nieuzasadnioną szykaną, która także ma oddziaływać jako przestroga na innych oskarżycieli publicznych - uważa Komitet Obrony Sprawiedliwości, którego partnerami są: Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS", Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia", Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy", Helsińska Fundacja Praw Człowieka Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, Archiwum Osiatyńskiego, Amnesty International, Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych i Forum Współpracy Sędziów.

KOS wskazuje, że prokurator, jak każdy obywatel może korzystać z prawa do wolności zgromadzeń określonego w art. 57 Konstytucji RP, a nadto swobodnie wyrażać poglądy, co gwarantuje mu art. 54 Konstytucji RP. A jako członek Stowarzyszenia, uwzględniając treść art. 1 ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach, może wypowiadać się sprawach publicznych.

- Inicjowanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów aktywnie działających w ramach stowarzyszenia może być dodatkowo postrzegane jako uzurpowanie sobie przez kierownictwo prokuratury prawa do nadzoru nad tymże stowarzyszeniem - uważa Komitet.

Prowadzenie postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Piotra Wójtowicza uznaje za niedopuszczalną formą wywierania nacisku na prokuratorów i ograniczenia ich podstawowych praw konstytucyjnych i stanowczo sprzeciwia się praktykom tego rodzaju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA