Reklama
Rozwiń

Przeniesienie prokuratora Krasonia - odpowiedź Prokuratora Krajowego nie zadowoliła RPO

Jako niezadowalającą ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedź Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego na pytanie o powody przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. RPO ponawia więc pytania i powtarza, że żadne przepisy nie pozwalają na przedmiotowe traktowanie pracowników.

Publikacja: 28.08.2019 12:25

Bogdan Święczkowski

Bogdan Święczkowski

Foto: youtube

dgk

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie Mariusz  Krasoń został oddelegowany na okres od 8 lipca 2019 r. do 7 stycznia 2020 r. do niższej o dwa szczeble w hierarchii Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Choć art. 106 Prawa o prokuraturze pozwala delegować prokuratora bez jego zgody do innej jednostki na czas do 6 miesięcy w ciągu roku, to ta akurat delegacja wzbudziła protesty w środowisku prokuratorskim, adwokackim i sędziowskim. Wskazywano, że decyzja o przeniesieniu jest w rzeczywistości  ukrytą karą dyscyplinarną za zainicjowanie przez Krasonia w maju 2019 r. uchwały Zgromadzenia Prokuratury Regionalnej w Krakowie, która sygnalizowała m.in. ograniczanie niezależności prokuratorów. Podkreślano, że prokurator został skierowany do odległej o prawie 300 km prokuratury, choć przełożeni wiedzą, że w Krakowie opiekuje się chorymi rodzicami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono