fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratura gotowa do połączenia - zakończono prace w komisjach

Zbigniew Ziobro / Andrzej Seremet
Fotorzepa
Jeszcze tylko głosowanie w Sejmie i Senacie, podpis prezydenta, i Zbigniew Ziobro zostanie prokuratorem generalnym.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła w piątek sprawozdanie podkomisji z prac nad projektami ustaw: o prokuraturze i przepisach ją wprowadzających.

To oznacza, że ustawy są gotowe do uchwalenia na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się środę w 27 stycznia i potrwa do piątku 29 stycznia. Legislacyjne prace przebiegały w ekspresowym tempie. Nic dziwnego, czas goni. Jeśli do połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego ma dojść szybko, to ustawa musi wejść w życie do 4 marca 2016 r. Do tego dnia bowiem prezydent Andrzej Duda musi z dwóch kandydatów wyznaczyć następcę Andrzeja Seremeta (jego kadencja kończy się 30 marca).

Tak jak podczas środowego posiedzenia podkomisji, tak też i na piątkowym posiedzeniu komisji posłowie opozycji do końca chcieli przeforsować poprawki pozwalające utrzymać rozdział funkcji.

– Prokuratura powinna być apolityczna, czyli niezależna od polityki, ale też niezależna od władzy wykonawczej – mówiła Barbara Dolniak, posłanka .Nowoczesnej. Poprawka przepadła.

Kiedy się nie udało, posłowie zgłaszali kolejne poprawki, tym razem przesuwające wejście w życie nowej ustawy z 4 marca na 4 lipca 2016 r. Powód? Zbyt istotna materia i zbyt krótki czas na jej przeanalizowanie. Ta także poprawka przepadła w głosowaniu.

Stanisław Piotrowicz, poseł PiS i przewodniczący komisji, przypominał oponentom, że prokuratura nie została wpisana do konstytucji. A to może świadczyć o tym, że ustawodawca przewidywał miejsce prokuratury zbliżone do Ministerstwa Sprawiedliwości. Natomiast Bartłomiej Wróblewski (PiS) przypomniał, że połączenie MS z PG było od dawna postulatem jego ugrupowania. To szlagierowy punkt programu wyborczego PiS.

Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości i współautor przepisów o połączeniu, przekonywał posłów i prokuratorów, że MS jest orędownikiem nowej ustawy. Połączenie pozwoli jego zdaniem doprowadzić do sytuacji, w której prokuratura będzie mogła elastycznie i sprawnie, w celu służenia społeczeństwu, reagować na zagrożenia, które mogą dotknąć Polskę i jej obywateli w przyszłości i w teraźniejszości.

Komisja przyjęła jedynie poprawki redakcyjne oraz kilka zaproponowanych przez posłów PiS. Dopisano m.in., że odpowiedzialność za ewentualne roszczenia powstałe w związku z przekazaniem przez prokuratorów mediom lub innym osobom informacji z toczącego się śledztwa będzie ponosił Skarb Państwa.

Prokuratorzy wywalczyli też sobie zmianę, w myśl której do wydalenia z zawodu dojdzie za przestępstwo umyślne .

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA