fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Adwokat i radca prawny z zarzutami za nakłanianie pokrzywdzonej do składania fałszywych zeznań

rp.pl
Zarzut nakłaniania pokrzywdzonej do składania fałszywych zeznań usłyszeli adwokat i radca prawny. Sąd zastosował wobec nich dozór policji zakazy wykonywania zawodów.

O sprawie informuje dziś Prokuratura Krajowa. Chodzi o postępowanie prowadzone przez jedną z prokuratur rejonowych w okręgu gdańskim dotyczące doprowadzenia pokrzywdzonej groźbami do obcowania płciowego oraz znęcania się nad nią. Jako sprawcę czynów kobieta wskazała swojego pracodawcę.

Chcieli kupić milczenie

Zgodnie z procedurą karną prokurator wniósł o przesłuchanie pokrzywdzonej przed Sądem. Przed wyznaczonym terminem przesłuchania z kobietą skontaktował się radca prawny jej pracodawcy. Zaproponował jej 200 tys. zł w zamian za złożenie zeznań, które pozwolą jego klientowi uniknąć  odpowiedzialności karnej.

W grudnia 2017 r. doszło do spotkania pokrzywdzonej kobiety z trzema osobami: jej pracodawcą, radcą prawnym oraz adwokatem. Wówczas kobieta otrzymała 20 tys. zł i została poinstruowana, jak ma zeznawać przed sądem. Podyktowano jej również treść pisma do prokuratury rejonowej z prośbą o umorzenie postępowania.

Cel tych działań  -  udaremnienie prowadzonego postępowania karnego - nie został osiągnięty, ponieważ kobieta powiadomiła prokuraturę.

Prawnicy z zakazem wykonywania zawodu

Dwa dni temu, 20 lutego, na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku policja zatrzymała pracodawcę pokrzywdzonej kobiety, jego radcę prawnego i adwokata.

Przedstawiono im zarzut nakłaniania kobiety do złożenia określonej treści zeznań. Natomiast radcy prawnemu oraz adwokatowi prokurator ogłosił zarzut nakłania kobiety do złożenia określonej treści zeznań oraz usiłowania udaremnienia postępowania karnego poprzez nakłanianie jej do złożenia w prokuraturze podyktowanego pisma.

Sąd nie uwzględnił  wniosków prokuratura o tymczasowe aresztowanie podejrzanych i zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną. Dodatkowo wobec radcy prawnego i adwokata Sąd zastosował zakazy wykonywania zawodów, a wobec pracodawcy poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. zł.

Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA