fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Jaki o uchwale SN: Sędziokracja nie uznaje wyników wyborów

European Union 2020 - Source : EP/ Mathieu CUGNOT
"KRS wybrana za czasów PiS (pierwszy raz 3/5 głosów) jest nieuznawana przez sędziów, którzy uznają KRS tylko jak rządzi PO" - napisał na Twitterze europoseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując uchwałę podjętą 23 stycznia przez trzy izby SN.

Połączone Izby Sądu Najwyższego wydały 23 stycznia uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. SN stwierdził jednocześnie, że uchwała obowiązuje od piątku - w związku z czym orzeczenia wydane do tej pory przez te składy pozostają ważne.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało już oświadczenie wskazujące, że uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa - w związku z czym nie wywołuje skutków prawnych.

Jaki komentując sprawę na Twitterze stwierdził, że "KRS wybrana za czasów PO miała skład niezgody z prawem (decyzja starego TK) ale nikt nie kwestionował jej decyzji".

"KRS wybrana za czasów PiS (pierwszy raz 3/5 głosów) jest nieuznawana przez sędziów, którzy uznają KRS tylko jak rządzi PO. Sędziokracja nie uznaje wyników wyborów" - dodał europoseł PiS.

Z kolei Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości napisał, że "Sąd Najwyższy postawił się ponad Sejm, Prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, konstytucję, ale przede wszystkim ponad demokrację".

"Na szczęście przed chwilą Sejm przyjął ustawę, która blokuje zmianę naszego ustroju z demokracji na sędziokrację" - dodał, nawiązując do odrzucenia przez Sejm uchwały Senatu odrzucającej tzw. ustawę represyjną.

Natomiast poseł PiS Jacek Ozdoba zarzucił SN, że ten wydał uchwałę z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ wcześniej TK, na wniosek marszałek Sejmu, wszczął postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem. "Tak to jest 'nadzwyczajna kasta'. Nadzwyczajność polegała na bezkarności i braku przestrzegania zasad" - ocenił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA