Quad w prezencie na komunię to zły pomysł. Kto może jeździć czterokołowcem

Najniższy wiek, który umożliwia uzyskanie prawa jazdy na quada, to 14 lat. Bez tego quadem teoretycznie dziecko może jeździć po polu. Teoretycznie.

Aktualizacja: 22.04.2019 16:19 Publikacja: 22.04.2019 11:22

Quad w prezencie na komunię to zły pomysł. Kto może jeździć czterokołowcem

Foto: Adobe Stock

Kiedyś quady były rejestrowane różnie: jako ciągnik, samochód, motocykl - przypomina portal Auto Świat. Od przypisanej kategorii zależało jakich uprawnień wymagano od kierowcy. Obecnie quad to formalnie czterokołowiec, czyli pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków inny niż samochód osobowy i ciężarowy.

Czytaj też:

Policyjna drogówka będzie kontrolowała quady

Dziecko na quadzie zderzyło się z autobusem

Prawo jazdy na quada

Od 14. roku życia

W zależności od masy tego pojazdu i jego osiągów przepisy dzielą quady na czterokołowce i czterokołowce lekkie. Czym się różnią? Masa własna czterokołowca nie przekracza 550 kg, a w przypadku pojazdu do przewozu osób – 400 kg. Do poruszania się nim wymagane jest minimalnie prawo jazdy kategorii B1.

Masa czterokołowca lekkiego nie przekracza 350 kg, a jego rozwiązania konstrukcyjne ograniczają prędkość jazdy do 45 km/h. Do poruszania się czterokołowcem lekkim wymagane jest minimalnie prawo jazdy kategorii AM (ta sama kategoria prawa jazdy pozwala kierować motorowerem). Oczywiście prawo do kierowania czterokołowcem lekkim mają także posiadacze prawa jazdy wyższych kategorii niż AM: A1, A2, A, T, B1, B i wyższych.

Prawo jazdy kategorii AM niepełnoletni może zdobyć pod warunkiem, że ukończył 14 lat i ma zgodę rodziców. Jak informuje Auto Świat, kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wieku 14 lat. Kurs podstawowy to 5 godzin praktyki i 5 godzin teorii (godzin lekcyjnych, po 45 min.). Kosztuje stosunkowo mało – ok. 400 zł. Można też znaleźć kursy rozszerzone, które oferują do 20 godzin jazdy, ale wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem 3-4 razy większym.

- Warto skorzystać – w 5 godzin nie sposób nauczyć się odpowiedzialnie jeździć ani jednośladem, ani – tym bardziej quadem - radzi Auto Świat. Portal zaznacza, że najczęściej kursy (a także egzaminy) odbywają się na motorowerach. By się nauczyć jeździć bezpiecznie na quadzie, trzeba sobie znaleźć dobry kurs na quada lub poprosić o kogoś, kto już quadem jeździć umie.

Jazda innym czterokołowcem niż lekki wymaga ukończenia 16 lat i wyrobienia prawa jazdy kategorii B1. Tu też potrzebna jest  zgoda rodziców. Auto Świat informuje, że kurs praktyczny trwa co najmniej 30 godzin zegarowych, a teoria to minimum 30 godzin lekcyjnych. Jazdy z reguły odbywają się na tzw. mikrosamochodach, ale można szkolić się też na quadzie. Taki kurs kosztuje mniej więcej tyle, co na zwykłe prawo jazdy kat. B: 1200 - 2000 zł.

Dziecko na quadzie poza drogą publiczną

A czy dziecko może jeździć quadem poza drogą publiczną? Np. po lesie. Auto Świat odpowiada: zgodnie z przepisami na quadach, z wyłączeniem dróg dopuszczonych do ruchu, nie wolno jeździć po lasach nikomu.

A na własnym polu albo na łące?

-  Na pierwszy rzut oka na prywatnym terenie każdy robi, co uważa, może nawet posadzić 9-latka na czterokołowcu. Jeśli dziecko jest na tyle rozwinięte motorycznie, że jest w stanie opanować tego rodzaju pojazd (większość nie jest!), to można ostrożnie poćwiczyć, tyle, że... jeśli coś się stanie dziecku na quadzie lub osobie trzeciej, rodzice będą mieli kłopoty - zauważa portal. I zaznacza:

- Jazda quadem wymaga specjalnego szkolenia, inaczej prawie na pewno skończy się wypadkiem. Wsiadając na quada należy m.in. zwalczyć odruch podpierania się nogą (!) – grozi to najechaniem tylnego koła na kostkę i kalectwem, a w niczym pomóc w razie niebezpiecznego przechyłu nie może. Trzeba przyzwyczaić się też do słabych hamulców oraz specyficznego kierowania! Duży quad z silnikiem o poj. np. 600 ccm to już ciężki pojazd, i do tego szybki.

Opiekun zapłaci za szkody

Portal przypomina, że przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania czy strefami ruchu, w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób i wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

- Absolutnie niedopuszczalne, i to bezwarunkowo, jest natomiast kierowanie quadem przez dzieci bez odpowiedniego prawa jazdy na drogach publicznych. W razie wypadku spowodowanego przez dziecko opiekun nie tylko odpowiada za udostępnienie takiego pojazdu osobie nieuprawnionej, lecz także ponosi odpowiedzialność finansową za szkody – ubezpieczyciel quada zapłaci poszkodowanym, jednak w takiej sytuacji zwróci się do sprawcy (rodziców) z regresem – czyli zażąda zwrotu wypłaconych odszkodowań. W razie braku OC z tego samego prawa skorzysta Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (oraz doliczy opłatę za brak ubezpieczenia OC) - informuje Auto Świat.

Kiedyś quady były rejestrowane różnie: jako ciągnik, samochód, motocykl - przypomina portal Auto Świat. Od przypisanej kategorii zależało jakich uprawnień wymagano od kierowcy. Obecnie quad to formalnie czterokołowiec, czyli pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków inny niż samochód osobowy i ciężarowy.

Czytaj też:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara