fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Drogówka, walcząc ze smogiem, zatrzymuje auta

Adobe Stock
Wystarczył jeden dzień policyjnej akcji i tysiąc kierowców straciło dowody rejestracyjne swoich samochodów. Dostaną je z powrotem, gdy usuną usterki.

To była pierwsza w 2020 r. policyjna akcja SMOG. W całej Polsce policjanci ruchu drogowego przeprowadzili badania emisji spalin i stanu pojazdów poruszających się po polskich drogach. Nie wszystkich, tylko tych, wobec których istniało uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Skontrolowali w sumie 21,6 tys. pojazdów i zatrzymali tysiąc dowodów rejestracyjnych.

– Za co? 214 za nieodpowiednią jakość spalin (złe paliwo, zużyty silnik) i 756 z innych przyczyn, najczęściej wycieku płynów eksploatacyjnych (np. oleju) – informuje „Rz" Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Właściciel lub posiadacz pojazdu o złym stanie technicznym może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Takiej samej kary należy się spodziewać za brak ważnych badań technicznych samochodu.

Podczas kontroli policjanci korzystają z urządzeń kontrolno-pomiarowych, tj. analizatorów spalin i dymomierzy. Przykłady? 20 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Sosnowcu skontrolowało 126 samochodów, spośród których aż w 24 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. 21 to nieprawidłowości związane z ochroną środowiska, a trzy z emisją spalin. Dowody rejestracyjne pojazdów zostały zatrzymane. Ich właściciele, zanim zaczną jeździć na nowo, muszą usunąć usterki.

Na terenie województwa podkarpackiego policjanci ruchu drogowego skontrolowali z kolei 1286 pojazdów. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych.

Mazowiecka policja też ma swoje osiągnięcia. Podczas działań policjanci skontrolowali 1071 pojazdów, wykonali osiem pomiarów z użyciem analizatora spalin, ujawnili pięć nieprawidłowości w emisji spalin oraz zatrzymali cztery dowody rejestracyjne w związku z nadmierną emisją spalin.

W Krakowie mundurowi skontrolowali 182 pojazdy. W 25 przypadkach zatrzymali dowody rejestracyjne, w tym 20 w związku ze złym stanem technicznym pojazdów. Policjanci wystawili 115 mandatów karnych oraz skierowali do sądu dziesięć wniosków o ukaranie kierujących.

W 2019 r. policjanci przeprowadzili natomiast prawie 291,6 tys. kontroli pojazdów i wykryli ok. 3 tys. nieprawidłowości w emisji spalin czy naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska. Zatrzymano wtedy ponad 13,5 tys. dowodów rejestracyjnych.

Najczęstszą przyczyną wykluczenia pojazdu z ruchu drogowego był wyciek płynów eksploatacyjnych.

Kolejną akcję policja zaplanowała już na 19 lutego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA