fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

500 zł dla niepełnosprawnych. Kto może na nie liczyć?

Fotolia
Wszystkie pieniądze, które otrzymują osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, nie będą mogły przekroczyć 1600 zł.

Osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymają do 500 zł świadczenia uzupełniającego. Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

– Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia dla osób, które są zupełnie niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Chcemy, by to świadczenie zaczęło obowiązywać już od 1 października tego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

To świadczenie będzie przysługiwało osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dotyczy to także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Osoby te nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych ze wszystkich systemów (np. ZUS i KRUS). W tym ostatnim przypadku istotna jest ich wysokość, bo zgodnie z projektem ustawy łącznie otrzymywane środki nie mogą przekroczyć 1600 zł.

Wprowadzone kryterium dochodowe oburza Iwonę Hartwich, liderkę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. – Osoby protestujące rok temu w Sejmie są oburzone. Mówią, że kolejny raz zostały oszukane, a rząd szuka rozwiązań, by nie dać obiecanych pieniędzy – mimo że premier jasno mówił o dodatku 500 zł, a nie do 500 zł – napisała na Facebooku.

Ustalenie prawa do świadczenia będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej. Należy złożyć go do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do ZUS. Będzie ono przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Będzie ono także zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę.

Świadczenie i koszty jego obsługi będą finansowane głównie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Pieniądze w ramach tego świadczenia ma otrzymać 500 tys. osób.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA