fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Zasiłek pielęgnacyjny a niska emerytura - pierwszy korzystny wyrok dla opiekunów niepełnosprawnych

Fotorzepa, Jakub Dobrzynski
Matka, która opiekuje się niepełnosprawną córką i pobiera emeryturę niższą od świadczenia pielęgnacyjnego, powinna dostawać świadczenie pielęgnacyjne pomniejszone o emeryturę netto - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak donosi "Gazeta Pomorska", to pierwszy taki wyrok w kraju. Gorzowski WSA przyjął inny tok rozumowania, niż orzekające dotychczas w podobnych sprawach sądy administracyjne, włącznie z Naczelnym Sądem Administracyjnym. Stawały  one na stanowisku, że przepisy wykluczają możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób z niepełnosprawnością, jeśli mają ustalone prawo do emerytury.  Tracili na tym opiekunowie niepełnosprawnych pobierający, którzy pobierają niską emeryturę.

Czytaj też:

Nie miała jak zapracować na starość

Sprawa, którą rozpatrzył gorzowski WSA, dotyczyła samotnej matki trójki dzieci. Od ponad 30 lat kobieta opiekuje się niepełnosprawną od urodzenia córką. Z tego powodu miała krótki staż pracy i otrzymywała jedynie minimalną emeryturę - niecałe 900 zł netto. Tyle samo jej córka dostaje reny socjalnej.

Kobieta wystąpiła o świadczenie pielęgnacyjne, które jest znacznie wyższe - 1583 zł. Gmina i SKO odmówiły przyznania świadczenia, choć kobieta zadeklarowała, że zrezygnuje z pobierania emerytury. Matka odwołała się do sądu administracyjnego.

Sąd spojrzał inaczej

Po rozważeniu różnych wykładni przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych, gorzowscy sędziowie uznali, że łączenie pobierania emerytury i świadczenia było uzasadnione, gdy przepis wprowadzano. Najniższa emerytura była wtedy wyższa od świadczenia pielęgnacyjnego. Ale od  2014 r. sytuacja się zmieniła i świadczenie zaczęło rosnąć szybciej. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od płacy minimalnej, a ta co roku znacząco wzrasta. W 2018 r. emerytura minimalna wynosiła 1030 zł brutto. W 2019 r. wzrosła do 1100 zł. Świadczenie pielęgnacyjne wynosiło w 2018 r. 1477 zł, zaś w 2019 r. - 1583 zł miesięcznie.

Gorzowscy sędziowie powołali się w uzasadnieniu wyroku na dwa projekty ustaw (rządowy z marca 2015 r. i poselski z listopada 2016 r.), w których planowano wypłacać różnice między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a pobieraną emeryturą.

"Gazeta Pomorska" przypomina przy okazji, że projekt posłów Nowoczesnej z listopada 2016 r. skierowano do pierwszego czytania w komisjach, które nie odbyło się do dziś.

sygn. akt II SA/Go 833/18

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA