Spółka europejska nie należy do często spotykanych form prawnych. Podstawy jej działania zostały określone na szczeblu Unii Europejskiej, a nie w prawie lokalnym poszczególnych państw członkowskich. Z tych powodów polscy płatnicy, analizując obowiązek poboru podatku u źródła w przypadku wypłat do tego typu podmiotu, mogą mieć uzasadnione wątpliwości co do właściwego sposobu postępowania.
Spółka europejska to spółka kapitałowa mogąca prowadzić działalność gospodarczą pod jedną nazwą w całej Unii Europejskiej – na podstawie jednego zbioru przepisów, jakim jest rozporządzenie 2157/2001/WE z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej oraz dyrektywa 2001/86/WE z 8 października 2001 r. uzupełniająca statut spółki europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników.
Czytaj także: Podatek u źródła odroczony
Spółka europejska podlega rejestracji w kraju jej siedziby statutowej, we właściwym rejestrze państwa człon...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.