Czy jesteśmy gotowi na trzy wielkie imprezy?

Do najważniejszych światowych imprez, które w 2016 r. odbędą się w Polsce, jeszcze pół roku. Rząd PiS narzeka na zaniedbania poprzedników.

Publikacja: 15.12.2015 18:41

Czy jesteśmy gotowi na trzy wielkie imprezy?

Foto: materiały prasowe

Pierwszy odbędzie się Światowy Szczyt Kobiet. Później – impreza o najwyższej politycznej randze, czyli szczyt NATO. Sezon wielkich wydarzeń zamknie to najliczniejsze – Światowe Dni Młodzieży.

– Polskie służby stoją przed ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, logistycznym i związanym z zagwarantowaniem bezpieczeństwa – mówi dr Krzysztof Liedel, ekspert w dziedzinie terroryzmu z Collegium Civitas City Security.

Nowa ekipa rządząca twierdzi, że musi nadrabiać zaległości. – Zrobiliśmy audyt dotychczasowych przygotowań, sprawdziliśmy, co zostawili nam poprzednicy, wyniki nie są zadowalające – twierdzi Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, któremu podlegają służby mundurowe. – Powołaliśmy dwa zespoły: resortowy oraz międzyresortowy do przygotowań Dni Młodzieży i szczytu NATO, bo ktoś musi koordynować działania, grupować potrzeby czy problemy i egzekwować ich rozwiązanie.

Szczyt NATO odbędzie się 8–9 lipca 2016 r. w Warszawie, główne wydarzenia będą miały miejsce na Stadionie Narodowym. Ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, m.in. szefowie państw i rządów, liderzy ONZ, UE, Banku Światowego. Niemal drugie tyle to dziennikarze oraz pracownicy ośrodków naukowych i badawczych zajmujących się polityką zagraniczną i bezpieczeństwem.

Z planów organizatorów Światowych Dni Młodzieży wynika, że ich uczestnicy będą ściągać do stolicy Małopolski od 26 lipca – kulminacją ma być msza z udziałem papieża Franciszka 31 lipca. Liczbę pielgrzymów szacuje się na od 500 tys. do nawet 2 mln. Tu zapewnienie bezpieczeństwa jest najtrudniejsze, bo większość zaplanowano na Błoniach.

Organizatorzy Światowego Szczytu Kobiet liczą na przyjazd około tysiąca gości. Szczyt to największe i najważniejsze forum ekonomiczne kobiet – gromadzi światowe przywódczynie, szefowe największych korporacji i organizacji pozarządowych. Będzie się odbywać od 9 do 11 czerwca w stołecznym hotelu Hilton.

Jak chronić międzynarodowych VIP-ów z jednej strony, a z drugiej tłumy młodych pielgrzymów? Zaangażowane w to będą wszystkie służby – policja, Straż Graniczna, ABW, BOR, wojsko. Rząd Ewy Kopacz szacował, że koszty pracy służb tylko przy Światowych Dni Młodzieży to ok. 100 mln zł. – To całkiem realne – ocenia minister Zieliński.

ABW podaje, „że na bieżąco, wspólnie z innymi służbami w kraju, monitoruje ewentualne zagrożenia". A swoje przygotowania nazywa standardowymi.

Krzysztof Liedel podkreśla jednak, że nie wyobraża sobie, by nie podjęto działań szczególnych. – Terroryzm zmienia taktykę, metody ataku i należy brać to pod uwagę przy analizie ryzyka – mówi.

Jego zdaniem Polska powinna korzystać z pomocy międzynarodowej. Nie dysponujemy satelitami obserwacyjnymi czy samolotami szpiegowskimi, bez których pełny monitoring nie jest możliwy – wyjaśnia.

Przypomina, że szczyt NATO czy wizyta papieża mają określoną symbolikę dla terrorystów: – NATO to symbol walki z terroryzmem, kojarzy się z działaniami w Afganistanie czy Iraku. Od dawna też terroryści zapowiadają zamachy na papieża. Konflikt na tle religijnym jest podstawą ich działania.

W marcu 2015 r. powołano międzyresortowy zespół ds. przygotowania szczytu NATO pod przewodnictwem ówczesnego ministra obrony Tomasza Siemoniaka. Nie zapadły jednak wiążące decyzje, w tym m.in. dotyczące tego, z czyjego budżetu ma być szczyt sfinansowany. – Spieraliśmy się o to z ministrem finansów, ja uważałem, że pieniądze i zadania powinny dostać poszczególne resorty, a nie tylko MON – przyznaje nam Siemoniak.

Rząd Beaty Szydło właśnie zdecydował, że koszty, które wyniosą ok. 156 mln zł i obejmą m.in. zapewnienie bezpieczeństwa, pokryte będą z wydatków przeznaczonych na obronę, których dysponentem jest szef MON Antoni Macierewicz.

Być może latem będzie już obowiązywać ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym. – Musimy zrównoważyć prawa obywatelskie z wymogami efektywnej i konsekwentnej walki z terroryzmem – mówi Zieliński, ale odmawia podania szczegółów prac nad nowymi przepisami.

Szykowana jest specustawa związana z organizacją szczytów. Ma pozwolić np. na sprawne zbudowanie masztów telekomunikacyjnych w Krakowie.

Opóźniają się natomiast prace zespołu w Kancelarii Premiera ds. przygotowań Światowego Szczytu Kobiet. Szefową zespołu jest pełnomocnik rządu ds. spraw równego traktowania, a to stanowisko jest obecnie nieobsadzone.

Pierwszy odbędzie się Światowy Szczyt Kobiet. Później – impreza o najwyższej politycznej randze, czyli szczyt NATO. Sezon wielkich wydarzeń zamknie to najliczniejsze – Światowe Dni Młodzieży.

– Polskie służby stoją przed ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, logistycznym i związanym z zagwarantowaniem bezpieczeństwa – mówi dr Krzysztof Liedel, ekspert w dziedzinie terroryzmu z Collegium Civitas City Security.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Nowy lider rankingu zaufania. Rośnie nieufność wobec Szymona Hołowni
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Polska może wyjść z procedury z art. 7 jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces