fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA i Europa wywierają presję na PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego

Thorbjoern Jagland (na zdjęciu pierwszy z lewej) uważa, że paraliż TK sprawia, iż w Polsce nie funkcjonuje trójpodział władzy
PAP, Radek Pietruszka
USA i Europa naciskają na szybkie rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego.

W poniedziałek wizytę w Warszawie rozpoczął sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Spotkał się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim oraz ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a w planie miał też spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Jagland naciska na wdrożenie przez rząd opinii Komisji Weneckiej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Komisja działa przy Radzie Europy.

Jagland będzie rozmawiać także z przedstawicielami drugiej strony konfliktu o Trybunał, w tym z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem oraz przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych. Sekretarza RE interesuje też reforma prokuratury oraz sytuacja w mediach publicznych po podporządkowaniu TVP i Polskiego Radia rządowi.

Ziobro radzi

Według komunikatu MSZ Waszczykowski oświadczył Jaglandowi, że polskie władze są „rozczarowane" treścią opinii weneckiej. „Jednak podchodzą do niej pozytywnie, przekazując ją Sejmowi, by tam, zarówno w gronie ekspertów, jak i polityków, podjęto refleksję nad możliwymi kierunkami zmian" – napisano.

– Sekretarz generalny docenił fakt, że opinia Komisji Weneckiej została przekazana do Sejmu – zapewniał po spotkaniu w MSZ wiceminister Aleksander Stępkowski. Ocenił rozmowy jako bardzo dobre.

Równie zadowolony po rozmowach z Jaglandem był Ziobro. – Były różnice w spojrzeniu na pewne zagadnienia, ale sprawę trzeba rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu. Namawiam do tego opozycję – oświadczył.

Ziobro skupił się na przekonywaniu, że konflikt w sprawie TK to standardowa sytuacja w krajach demokratycznych. – Istotą demokracji jest spór, a czasami spór dotyczy też funkcjonowania tak kluczowej instytucji jak Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny.

Przywołał kontrowersje wokół niedawnej nominacji sędziego do Sądu Najwyższego USA i oświadczył, że „poddał pod rozwagę" Jaglandowi kwestię, czy Komisja Wenecka nie będzie musiała doradzać, jak rozwiązać ten spór. – Pan sekretarz zauważył, że USA też partycypują w Komisji Weneckiej, więc może zechcą skorzystać z jej opinii, idąc śladem naszych doświadczeń – oświadczył Ziobro.

Jagland przypomniał na konferencji prasowej, że niepokoi go fakt, iż Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany. – Jeśli Trybunał nie działa, nie funkcjonuje trójpodział władzy – mówił. Punktem wyjścia do rozwiązania problemu jest publikacja wyroku TK i zaprzysiężenie trzech wybranych przez Sejm ubiegłej kadencji sędziów – podkreślił. Taka jest też opinia Komisji Weneckiej i jest to dobra podstawa do rozwiązania konfliktu.

Misja Timmermansa

We wtorek, podczas trwającej jeszcze wizyty Jaglanda, do Polski przyjedzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który nadzoruje procedurę kontroli sytuacji w Polsce.

On też spotka się z Waszczykowskim oraz Ziobrą, a także wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

W środę wiceszef KE przedstawi komisarzom UE relację ze swej wizyty w Warszawie. – Nie jest przesądzone, czy i kiedy zapadną jakieś decyzje w sprawie dalszych kroków wobec Polski. To w dużej mierze zależy od wyników wizyty Timmermansa – ocenił Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej.

Według premier Beaty Szydło instytucje europejskie powinny się zająć innymi sprawami, a nie sytuacją w naszym kraju. – Polska jest państwem praworządnym, demokratycznym, nie dzieje się tutaj nic, co miałoby absorbować opinię europejską – oświadczyła.

Intensyfikują się także kontakty przedstawicieli PiS z Amerykanami. W poniedziałek z Jarosławem Kaczyńskim spotkali się kongresmeni Dana Rohrabacher, David Cicilline, Brian Higgins, French Hill oraz Juan Vargas. To kolejny w ostatnich tygodniach kontakt amerykańskich parlamentarzystów z nową polską władzą. W połowie kwietnia z piątką senatorów z Komisji ds. Wywiadu spotkał się prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA