fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Szkocka Partia Narodowa bez większości w parlamencie

Nicola Sturgeon
AFP
Szkocka Partia Narodowa w nadchodzących wyborach do szkockiego parlamentu nie uzyska bezwzględnej większości - wynika z sondażu Savanta Comres i "The Scotsman".

Wybory do szkockiego parlamentu odbędą się 6 maja. Wszystkie sondaże wskazują, że wygra je Szkocka Partia Narodowa (SNP) pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon, która zapowiedziała, że w pierwszej połowie kadencji nowego parlamentu (do końca 2023 roku) doprowadzi do rozpisania referendum ws. niepodległości Szkocji.

Jednak brak bezwzględnej większości w parlamencie Szkocji może pokrzyżować te plany. Z sondażu Savanta Comres i "The Scotsman" wynika, że SNP do zdobycia bezwzględnej większości zabraknie sześciu mandatów.

SNP będzie mogła liczyć na większość we współpracy z Partią Zielonych, która - według sondażu - zdobędzie dziewięć mandatów.

Władze w Londynie podkreślają, że nie wyrażą zgody na kolejne referendum ws. niepodległości Szkocji. Referendum w tej sprawie odbyło się w 2014 roku - wówczas za wyjściem Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa zagłosowało 43,7 proc. uczestników referendum. Brytyjskie władze podkreślały, że było to jedyne referendum ws. niepodległości Szkocji w tym pokoleniu.

Jednak po referendum ws. brexitu, w którym Szkoci w większości zagłosowali, inaczej niż ogół brytyjskiego społeczeństwa, za pozostaniem w UE, w Szkocji doszło do wzrostu odsetka zwolenników rozstania z Londynem.

Ostatnie sondaże wskazywały jednak, że w referendum większość głosujących opowiedziałoby się przeciw niepodległości.

Savanta ComRes przeprowadziła sondaż między 30 kwietnia a 4 maja na grupie 1 001 pełnoletnich mieszkańców Szkocji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA