Ustawa represyjna przyjęta przez Sejm. „Za” tylko PiS

W Sejmie uchwalono nowelizację ustaw sądowych autorstwa posłów PiS. Przewiduje ona m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Aktualizacja: 20.12.2019 19:35 Publikacja: 20.12.2019 07:02

Ustawa represyjna przyjęta przez Sejm. „Za” tylko PiS

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sejm przegłosował obszerną nowelizacją prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Nowa ustawa autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość złożenia z urzędu (ewentualnie przeniesienie na inne miejsce służbowe) sędziów, którzy podejmą działa „w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim". Chodzi o zakazanie sędziom badania legalności powołania sędziego nominowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa i powołanego przez prezydenta.

Nowelizacja zostanie przekazana do Senatu.

Relacja na żywo:

17:23

Za głosowało 233 posłów, przeciw było 203, a 10 wstrzymało się od głosu.

17:15

Sejm przyjął projekt ustawy dyscyplinującej sędziów

16:46

16:30

- Senat z najwyższą starannością będzie starał się w statutowym, regulaminowym czasie 30 dni przeprowadzić cały proces legislacyjny, łącznie z zasięgnięciem opinii Komisji Weneckiej oraz ekspertów zagranicznych, jeżeli będzie to potrzebne - zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki (PO).

16:00

Rzecznik rządu Piotr Müller uważa, że Komisja Europejska nie posiada rzetelnych informacji na temat ustawy represyjnej. W ten sposób skomentował apel KE o wstrzymanie prac.

15:40

15:34

Posłowie podjęli uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej

15:29

Posłowie wyrazili uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk.

14:48
Wicemarszałek zamknął dyskusję w sprawie nagrody Nobla i ogłosił przerwę do godz. 15.

14:35
- Uważam, że recenzowanie różnych wydarzeń przez ciała legislacyjne jest zbędne - powiedział Dobromir Sośnierz (Konfederacja), krytykując zajmowanie się przez parlament uchwałą ws. Olgi Tokarczuk. Podkreślił, że nie ma żadnego powodu, by parlament oceniał, czy komitet noblowski dokonał słusznego czy nie wyboru. - To zbędne gadulstwo, felietonistyka, której nie potrzebujemy - podkreślił. Mówił, że Sejm nie jest od tego, by uchwalać, że Adam Mickiewicz był wielkim poetą. Polityk Konfederacji zarzucił posłom, że zajmując się nagrodą Nobla dla Olgi Tokarczuk próbują świecić światłem odbitym. - To nie jest żaden patriotyzm, to leczenie kompleksów - ocenił. - Polski Sejm nie jest żadnym arbitrem elegancji - stwierdził deklarując, że Konfederacja nie zagłosuje za uchwałą ws. noblistki.

14:22
Sejm zajmie się projektem uchwał w sprawie wyrażenia uznania dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Sprawozdawcą Komisji Kultury i Środków Przekazu w tej sprawie jest Tomasz Zimoch (PO-KO).

14:21
Michał Szczerba złożył wniosek formalny o przerwę. Nie zdążył wygłosić całego wystąpienia.

14:19
- Konstytucja, konstytucja - skandowali posłowie po zakończeniu wystąpienia Sebastiana Kalety.

14:07
Głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska). Zarzucił opozycji, że wszystko, co przychodzi z Brukseli, traktuje jak świętość. Oświadczył, że obóz rządzący reaguje na "anarchizujące" zachowania niektórych sędziów. Zaznaczył, że nieprawdą okazało się, czym straszono, że wyroku TSUE spowodują unieważnieniem orzeczeń istotnych dla Polaków.

14:05
Podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości mówił, że choć wydatki na sądownictwo w Polsce są większe niż w wielu państwach UE, to Polacy znacznie dłużej niż np. we Francji czekają na wyrok w sprawie cywilnej (nad Wisła to ok. 700 dni).

14:03
- Reforma będzie kontynuowana, bo nasi rodacy tego od nas oczekują - mówił Warchoł. - Sądy muszą być sprawiedliwe i sprawne - podkreślił.

13:57
- Kolejny raz panią upominam. Pani krzyczy. To nie jest sklep z warzywami tylko parlament - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), upominając Kamilę Gasiuk-Pihowicz (KO), przerywającą wystąpienie Marcina Warchoła. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości krytykował opieszałość w uchylaniu immunitetów sędziom podejrzanym o łamanie prawa. Przypomniał m.in. casus wiertarki.

13:54
- Uważam, że projekt ustawy narusza ustawę zasadniczą - stwierdził Adam Bodnar. - Przyjęcie tej ustawy to droga do prawniczego polexitu - dodał.

13:52

13:50
- Symbolem tego w co zamieniliście państwo i wymiar sprawiedliwości jest kamienica Banasia - mówił zwracając się do posłów PiS Borys Budka.

13:48
- Wiemy dobrze, że procedowana ustawa ma wiele wad - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, wprowadzone w nocy poprawki nie poprawiają sytuacji.

13:47
- Obserwujemy represje wobec sędziów, w tym odwoływanie z delegacji. Obserwujemy dyskredytowanie przedstawicieli władzy sądowniczej przez przedstawicieli innych władz - powiedział Bodnar. - Kryzys praworządności nie jest neutralny dla obywateli - podkreślił

13:45
Wyczerpana została lista posłów chcących zabrać głos. Przemawia Rzecznik Praw Obywatelskich.

13:44
- Możecie jeszcze tych reform namnożyć 500 i systemu nie uzdrowicie. Jesteście niekompetentni, Konfederacja nie będzie popierać tego projektu - oświadczył Winnicki.

13:41
- Trzeba jasno powiedzieć Komisji Europejskiej - wara. Nie macie prawa dyktować, jak będzie stanowione polskie prawo - powiedział Robert Winnicki (Konfederacja). Dodał, że PiS, zamiast osuszać bagno, wpuszcza do niego swoją rurę, co nie daje pozytywnego rezultatu.

13:40
Ocenił, że system sądowniczy jest niewydolny, a obywatele nie mają poczucia sprawiedliwości.- Potrzebna jest gruntowna reforma - ocenił. - Sądy powinny być szybkie i sprawiedliwe - dodał. Poinformował, że Konfederacja docelowo chciałaby wprowadzić "procesu w jeden miesiąc". - Naszym zdaniem pora rozpocząć szeroką debatę nad polskim sądownictwem - stwierdził.

13:38
W imieniu koła Konfederacji głos zabierze Krystian Kamiński.

13:37
Klub PSL-Koalicja Polska nie poprze projektu.

13:35
Poseł PSL zaproponował, by zasiąść do okrągłego stołu z autorytetami prawniczymi i wspólnie z reprezentantami wszystkich środowisk politycznych zastanowić się, co zrobić, żeby oszczędzić Polakom wielu problemów.

13:33
Paszyk dodał, że Polacy dziś oczekiwaliby bardziej ustawy dyscyplinującej w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia.

13:28
Krzysztof Paszyk zabrał głos w imieniu klubu PSL-Koalicja Polska. - Udało wam się zrobić piorunujące wrażenie na wielu Polakach i poza granicami - powiedział, zwracając się do posłów klubu PiS. Dodał, że nad komisja sprawiedliwości i praw człowieka wciąż unosi się duch byłego posła PiS Stanisława Piotrowicza.

13:26
Anna Żukowska (Lewica) złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości i przedstawiła szereg poprawek, w razie gdyby wniosek nie zyskał akceptacji.

13:21
- Podkładacie dynamit pod fundament państwa prawa. Boicie się, że sądy mogłyby skazywać waszych kolesi, także z ław poselskich. Ustawa ma być polisą w waszej bezkarności - mówił do rządzących polityk Lewicy.

13:21
- Przeciw waszym działaniom zaprotestowałby prof. Lech Kaczyński - powiedział Śmiszek dodając, że prezydenta Kaczyńskiego bardzo szanował.

13:18
Głos zabiera Krzysztof Śmiszek (Lewica). Poseł powitał na sali RPO Adama Bodnara. Jego zdaniem, projekt został "uszlachetniony" (o czym wspominał poseł sprawozdawca Sak) tak, jak uszlachetnia cierpienie. - Ta ustawa to zwykły prymitywny bubel prawny - powiedział poseł Lewicy.

13:16
- Niszcząc niezależność polskich sądów niszczycie warunki do dalszego bogacenia się Polek i Polaków - oświadczyła.- Niszczycie po prostu Polskę, nie macie do tego prawa - dodała.

13:15
Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała o powstrzymanie "tego prawnego szaleństwa". - Budujecie piramidę bezprawia - mówiła do posłów PiS.

13:13
- W Senacie doprowadzimy do tego, że Polacy poznają prawdę - zadeklarował. - Nakradliście tyle, że jedyne, czego się teraz boicie, to prokurator - mówił. Zarzucił rządzącym, że "genetycznie" nie znoszą wolności.

13:11
- Nie chodzi wam o Polskę. Wam chodzi o bezkarność. Marzycie, by z kolejnej instytucji stworzyć to, co Marian Banaś stworzył w swojej kamienicy - mówił. - Bezkarność - to jedyny cel, jaki przyświeca waszemu projektowi ustawy - dodał.

13:09
- Nie było i nie ma żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział Borys Budka (PO). Zarzucił obozowi rządzącemu wprowadzanie chaosu w sądach, KRS i Trybunale Konstytucyjnym.  - Wprowadzacie do polskiego porządku prawnego rozwiązania typowe dla krajów autorytarnych - stwierdził.

13:08
Przemysław Czarnek składa trzy poprawki do projektu. Wnioskuje o przejście do trzeciego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

13:05
- Ten projekt jest konieczny po to, żeby państwo polskie było stabilne - powiedział Kamil Bortniczuk (Porozumienie).

13:04
Jacek Ozdoba (PiS) zarzucił opozycji, że "robi sobie jaja".

13:03
Czarnek zarzucił opozycji, że ta chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. - Klub PiS doprowadzi do tego, że ta ustawa zostanie uchwalona - mówił o projekcie. - Ratujemy praworządność w Polsce - stwierdził.

13:00
- Nie możemy pozwolić, żeby wykrwawił się polski porządek prawny - stwierdził Czarnek.

12:59
- Powiedzieliście państwo, że nie możecie pracować w takim tempie. A tu nagle słyszymy, że KE wystosowała pismo do władz - powiedział. Spytał, jak to możliwe, że w czwartek KE znała projekt, a posłowie opozycji w piątek twierdzą, że nie mieli czasu, by się z nim zapoznać. - Czytajcie i pracujcie, bo płacą wam podatnicy - mówił do posłów opozycji Czarnek.

12:58
Stanowisko klubu PiS przedstawia Przemysław Czarnek.

12:57
Wystąpienia klubów i koła będą trwały po 10 minut.

12:55
- Poprawki opozycji psuły projekt i go kompromitowały - ocenił Sak.

12:53
Sprawozdanie komisji sprawiedliwości w sprawie projektu przedstawi poseł Piotr Sak.

12:50
- Ciężko bazować na informacjach medialnych. Jeżeli prawdą jest, że KE do najważniejszych organów w Polsce skierowała mocny list z apelem o wstrzymanie prac nad ustawą, to jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż nad ranem - mówił szef klubu PO Borys Budka. - Proszę w imieniu klubu KO o doręczenie posłom kopii listu KE do marszałek Sejmu. Proszę o przerwę, by był czas na zastanowienie się nad listem KE - dodał.

12:49
Tomasz Trela (Lewica) złożył wniosek formalny o przesunięcie prac nad projektem na następne posiedzenie Sejmu.

12:45
Anna Żukowska (Lewica) złożyła wniosek formalny o odesłanie projektu do komisji sprawiedliwości. Argumentowała, że komisja nie miała czasu na zapoznanie się z poprawkami.

12:43
Wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów złożył Krzysztof Śmiszek (Lewica). Wskazał, że komisja sprawiedliwości zakończyła pracę nad ranem i nie było czasu, by zapoznać się ze sprawozdaniem. W jego ocenie, ustawa ws. sądów jest fundamentalna. - Ta ustawa zaknebluje usta polskim sędziom, połamie im kręgosłupy - mówił Śmiszek.

12:42
Zakończył się punkt obrad poświęcony pytaniom bieżącym.

12:40
Rzecznik KE Christian Wigand poinformował na konferencji prasowej, że Komisja Europejska zwróciła się w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącej sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji. List wysłała w czwartek wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova, która zachęciła polskie władze do skonsultowania projektu z Komisją Wenecką Rady Europy.

12:35
Wbrew zapowiedziom, drugie czytanie projektu ws. sędziów nie rozpoczęło się o godz. 12:30. Posłowie wciąż zadają pytania w sprawach bieżących. Poseł Andrzej Gawron pyta o przejazdy kolejowe, poseł Jarosław Gonciarz zadaje pytanie dotyczące korytarzy życia.

12:05
Komisja Europejska ostro zareaguje na ustawę dyscyplinującą sędziów - podało nieoficjalnie RMF FM. Według tego źródła, w oficjalnym stanowisku KE, które ma trafić do najważniejszych osób w państwie, może pojawić się sugestia dotycząca powstrzymania się od dalszych prac nad przepisami, które, we wstępnej ocenie Komisji, godzą w praworządność i są sprzeczne z wartościami Unii Europejskiej.

11:45
Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił, że poprawki wniesione do projektu tzw. ustawy represyjnej to jak "wyprowadzenie kozy z małego mieszkania". - To jest oczywiście kaganiec na sędziów i na sądy, uderzenie w ich niezawisłość, zabranie niezależności - stwierdził. Skrytykował nocne prace nad projektem, oskarżając PiS o "przepychanie kolanem" trudnych i złych ustaw.

11:28
Gościem #RZECZYoPOLITYCE był senator Krzysztof Kwiatkowski. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, poświęconej m.in. ustawie dyscyplinującej sędziów.

11:24
Sprawdź, co PiS zmienił w ustawie represyjnej

11:15
Lewica zapowiedziała wystąpienie z wnioskiem formalnym o przesunięcie debaty w sprawie nowelizacji ustaw sądowych na okres po świętach. - To ustawa, która obowiązkowo powinna przejść tryb wysłuchania publicznego - argumentował wiceszef klubu Krzysztof Śmiszek na konferencji prasowej w Sejmie. Lewica skrytykowała sposób procedowania nowelizacji.

10:44
Sejm wznowił obrady, prowadzi je wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty z klubu Nowa Lewica Razem. Posłowie zadają pytania w sprawach bieżących.

10:40

10:38

10:34
- Tradycyjnie posłowie opozycji zastosowali wszystkie możliwe chwyty obstrukcji parlamentarnej - ocenił szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS), odnosząc się do wieczorno-nocnych prac komisji nad projektem PiS ws. sądów. Jego zdaniem, opozycja chce, by w sądownictwie "było tak, jak było".

10:30

10:06
Sędziowie mianowani jeszcze przez Radę Państwa PRL są bezstronni
- pisze na swoim profilu na Facebooku Janusz Korwin-Mikke, poseł Konfederacji, lider partii KORWiN.

9:56
Nie o 10:30, a o 12:30 ma rozpocząć się rozpatrywanie sprawozdania komisji dotyczącego nowelizacji ustawy o sądach - poinformowała po Konwencie Seniorów wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Głosowania zostały zaplanowane na godz. 15.

9:46

Posłuchaj porannej rozmowy Michała Kolanko z senatorem niezależnym Krzysztofem Kwiatkowskim

9:41
Przypomnijmy, że projekt PiS w sprawie sądów spotkał się z ostrą krytyką ze strony m.in. Sądu NajwyższegoBiura Analiz Sejmowych i Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf stwierdziła, że jest to "godna kontynuacja bezprawia lat 80-tych". Równie mocnych słów użyła prof. Ewa Łętowska, według której projekt jest "niekonstytucyjny i niedemokratycznie obraźliwy, ma zamknąć usta sędziom, zakazuje krytyki władz, jak za PRL". Z kolei według Ministerstwa Sprawiedliwości propozycja PiS pozwoli na utrwalenie konstytucyjnego standardu apolityczności sędziów oraz realizuje zasadę transparentności organów władzy sądowniczej i sędziów.

9:37
Jak wyglądały czwartkowe prace nad projektem PiS? Przypominamy naszą wczorajszą relację na żywo.

9:34

9:29
O sposobie procedowania projektu i planowanych pracach nad ustawą w Senacie wypowiedział się w programie #RZECZoPOLITYCE senator Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK. Jego zdaniem, w izbie wyższej odbędzie się "poważna debata". - A nie parodia procedowania i dobrej legislacji, jaka miała miejsce w Sejmie. To był kwintesencjonalny przykład jak nie należy tworzyć dobrego prawa - powiedział. Czytaj więcej

9:25
Co o projekcie PiS sądzą obywatele? Zdaniem 56,9 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl tzw. ustawa represyjna zagraża niezawisłości sędziów.

9:13
- Spotykam się z ludźmi, którzy bardzo nam kibicują - mówił o prowadzonej przez PiS reformie sądownictwa wicemarszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

9:11
W czwartek rano z powodu nieobecności ponad 30 posłów PiS na sali obrad, opozycja miała szansę nie dopuścić do poszerzenia porządku obrad o projekt nowelizacji ustaw o sądzie powszechnym i Sądzie Najwyższym. W czasie kluczowych głosowań na sali zabrakło też ok. 30 posłów opozycji.

9:09
Tylko PiS chciał pracować nad projektem. Pozostałe kluby złożyły wnioski o jego odrzucenie już po pierwszym czytaniu.

9:07
Wcześniej w czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Prezentując projekt, Jan Kanthak z PiS mówił: – Uprawiacie politykę, nie licząc się z Polakami. Część środowiska sędziowskiego rości sobie prawo do decydowania o tym, kto jest sędzią, a kto nie jest. To próby anarchizacji.

9:05
- Przyjęcie tej ustawy będzie oznaczać cofnięcie nas przed rok 2004, rok akcesji do UE. Nikt z polskimi wyrokami nie będzie się liczył w Europie - mówił po zakończeniu posiedzenia komisji poseł KO Michał Szczerba.

9:03
W projekcie pozostały zapisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania "mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", działania "kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz działalność publiczną "niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

9:01
Zmienił się zapis o treściach, które nie powinny być przedmiotem obrad samorządu sędziowskiego. Fragment "zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP" został zastąpiony słowami "zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów".

8:59
Poprawki zwiększają też kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN ma otrzymać kompetencje do rozpatrywania skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego oraz innych sądów, jeżeli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie". Skarga mogłaby zostać wniesiona do IKN SN z pominięciem sądu, który zaskarżone orzeczenie wydał.

8:57
Co jeszcze zmieniło się w projekcie? Zniesiony został wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na portalach internetowych portalach, jeżeli dotyczą one spraw publicznych. Poprawka została uzasadniona stwierdzeniem, że "składanie tego rodzaju oświadczenia nie jest konieczne dla zapewniania prawidłowości wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem urzędu sędziego".

8:55
W komisji do projektu dopisano preambułę głoszącą, że nowelizacja uchwalana jest "w poczuciu odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości w RP" z uznaniem konieczności "poszanowania trójpodziału i równoważenia władz".

8:53
Po debacie ma odbyć się głosowanie projektu. Zaplanowano je na godz. 13.

8:51
W piątek o 9 rano w Sejmie miało odbyć się drugie czytanie ustawy. Z uwagi na to, że posłowie w komisji pracowali do 5. rano, początek sejmowych obrad przesunięto na godz. 10.30.

8.49
Ostatecznie komisja przyjęła ustawę 14 głosami "za", przy 10 głosach "przeciw". Nikt nie wstrzymał się od głosu.

8.47
Do rana prace nad projektem trwały w sejmowej komisji sprawiedliwości. W czasie wielogodzinnej debaty przyjęte zostały poprawki zgłoszone m.in. przez koalicyjne Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono.

8:45
Po wczorajszych burzliwych obradach w parlamencie, które relacjonowaliśmy, zapraszamy na relację na żywo z dalszych sejmowych prac nad projektem PiS w sprawie sądów.

Sejm przegłosował obszerną nowelizacją prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Nowa ustawa autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość złożenia z urzędu (ewentualnie przeniesienie na inne miejsce służbowe) sędziów, którzy podejmą działa „w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim". Chodzi o zakazanie sędziom badania legalności powołania sędziego nominowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa i powołanego przez prezydenta.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Tusk po konsultacjach ze Szmyhalem: Posunęliśmy się krok do przodu
Polityka
Marek Jakubiak: Najazd na dom Zbigniewa Ziobry. Mieszkanie posła to poseł
Polityka
Jacek Sutryk: Rafał Trzaskowski zwycięzcą debaty w Warszawie. To czołówka samorządowa
Polityka
Czy w Polsce wróci pobór? Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona
Polityka
Dlaczego Koła Gospodyń Wiejskich otrzymywały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?