fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korwin-Mikke: Wolę sędziów mianowanych przez Radę Państwa PRL

Fotorzepa, Robert Gardziński
Sędziowie mianowani jeszcze przez Radę Państwa PRL są bezstronni - pisze na swoim profilu na Facebooku Janusz Korwin-Mikke, poseł Konfederacji, lider partii KORWiN.

Korwin-Mikke nie zgadza się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, który - jak pisze poseł Konfederacji - "stwierdził, że trzeba usunąć sędziów mianowanych jeszcze przez Radę Państwa PRL".

"Jest dokładnie odwrotnie! Nie dlatego, że są to najlepsi sędziowie - tylko dlatego, że są to sędziowie bezstronni"- wyjaśnia polityk.

Jak tłumaczy Korwin-Mikke sędziowie ci byli mianowani, gdy "nie istniało PiS, PO, PSL, SLD, KORWiN, Ruch Narodowy", w związku z czym żadna z obecnie zasiadających w parlamencie partii nie miała wpływu na ich wybór.

"Natomiast sędziowie mianowani dzisiaj mają już, niestety, sympatie polityczne (bo co bardziej żywi umysłowo licealiści już je mają...). Dlatego nie potrafią być bezstronni" - podkreślił Korwin-Mikke.

"I są potem dobierani przez polityków dlatego, że nie są bezstronni!" - dodał.

W odpowiedzi na polemikę jednego z internautów Korwin-Mikke podkreślił, że "sędziowie mianowani przez Radę Państwa nie mieli pojęcia, że będzie jakiś 'Okrągły Stół', więc nie otrzymali na tę okazję żadnych poleceń. Raczej czuli się jak sieroty (z wyjątkiem tych, którzy byli agentami...)".

"Te 10% (sędziów) od nikogo już nie otrzymuje poleceń (bo PZPR rozwiązana...) i raczej bezstronnie dbają na ogół o... swój interes. Albo o to, by dobrze wypaść w oczach wnuków. Zdecydowanie wolę takich sędziów, od sędziów zależnych od aktualnej Władzy!" - wyjaśnia Korwin-Mikke.

W czwartek w Sejmie odbyło się I czytanie projektu przepisów, które mają umożliwić dyscyplinowanie sędziów (karanie ich grzywną, albo nawet odsunięciem od orzekania), którzy m.in. kwestionują prawo do orzekania sędziów wskazanych przez nową KRS (to efekt orzeczenia SN w tej sprawie wydanego po orzeczeniu TSUE). Po przyjęciu ustawy w I czytaniu przez Sejm, sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrywała projekt od 19 do 5:15 rano. W trakcie prac przyjęto 22 poprawki zgłoszone przez PiS, odrzucono ok. 80 poprawek zgłoszonych przez opozycję.

O 12:30 w Sejmie ma się rozpocząć II czytanie ustawy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA