fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Schetyna: Większość parlamentarna demoluje trójpodział władzy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
– To jest oczywiście kaganiec na sędziów i na sądy. Uderzenie w ich niezawisłość - powiedział o projekcie tzw. ustawy represyjnej w radiowej Trójce przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Po ośmiu godzinach debaty i ponad godzinie głosowań nad poprawkami do tzw. ustawy represyjnej komisja sprawiedliwości przyjęła ustawę wraz z poprawkami stosunkiem głosów 14 do 10. Ostatnie głosowanie odbyło się ok. godz. 5:15. Komisja przyjęła 22 poprawki do ustawy, odrzucając ponad 80 poprawek opozycji, które mają być przedstawione w drugim czytaniu jako wnioski mniejszości.

Drugie czytanie, które miało rozpocząć się w piątek o godz. 9, zostało przesunięte na godz. 12.30. Wstępnie głosowania zaplanowano na godz. 15. Na rp.pl relacja na żywo piątkowych z prac Sejmu.

Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił na antenie radiowej Trójki, że poprawki wniesione do projektu to jak "wyprowadzenie kozy z małego mieszkania". - To jest oczywiście kaganiec na sędziów i na sądy, uderzenie w ich niezawisłość, zabranie niezależności - stwierdził. Skrytykował nocne prace nad projektem, oskarżając PiS o "przepychanie kolanem" trudnych i złych ustaw.

- Nie można akceptować takiego procesu legislacyjnego, jak w czwartek widzieliśmy w komisji - mówił. Jego zdaniem, obecna większość parlamentarna demoluje trójpodział władzy.

Schetyna zapowiedział, że w Senacie, w którym opozycja ma większość, ustawa zostanie "bardzo dokładnie przepracowana", gruntownie poprawiona lub odrzucona.

Szef PO podkreślił, że Senat ma inicjatywę legislacyjną. Zapowiedział, że do laski marszałkowskiej w izbie wyższej wkrótce trafi ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Źródło: Polskie Radio Program Trzeci
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA