Asseco - IT made in Poland

Rzeszów jest jedną z najszybciej rozwijających się aglomeracji miejskich w Polsce. To także miasto ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych, którzy nie boją się nowych wyzwań i z optymizmem patrzą na świat. Stolica Podkarpacia to również miejsce, które chętnie otwiera się na innowacje.

Publikacja: 21.12.2018 14:00

Asseco - IT made in Poland

Foto: Adobe Stock

To właśnie tu powstało Asseco Poland – spółka, która jest jednym z największych producentów oprogramowania w Europie. Pomimo międzynarodowych sukcesów jest dalej silnie związana z miastem, z którego się wywodzi.

Nie sądziłem, że marzenie o stworzeniu polskiej silnej firmy softwareowej się urzeczywistni. Jednak zawsze wiedziałem, że Rzeszów to dobre miejsce na biznes. To miasto dało mi wszystko, czego jako młody przedsiębiorca potrzebowałem. Po 27 latach ciężkiej pracy całego zespołu Asseco jest dużą, międzynarodową firmą, a ja jestem bardzo dumny, że centrala spółki jest niezmiennie w Rzeszowie – powiedział Adam Góral, założyciel i Prezes Zarządu Asseco Poland.

Dziś Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW oraz szóstym producentem oprogramowania w Europie. Spółka stoi na czele międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w 54 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób. Od prawie trzech dekad tworzy zaawansowane rozwiązania dla firm z kluczowych sektorów.

Dzisiaj nowoczesne technologie stanowią o sukcesie i przyszłości polskiej gospodarki, dlatego bardzo ważnym elementem działalności Asseco są inwestycje w badania oraz rozwój. W 2017 roku w samej tylko Polsce spółka przeznaczyła na ten cel 96,5 mln zł, co według ostatniego raportu Computerworld TOP200 plasuje ją na drugiej pozycji wśród wszystkich polskich firm. Nieustająca chęć doskonalenia rozwiązań informatycznych stała się także powodem, dla którego Asseco zdecydowało się na budowę nowatorskiego centrum R&D - Asseco Innovation Hub. Chociaż będzie służyło spółkom z całej Grupy to więź z Podkarpaciem sprawiła, że powstanie ono właśnie w Rzeszowie.

Technologia motorem innowacji

Asseco Innovation Hub będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych związanych z budową autorskich technologii i produktów IT. Dzięki wartej ponad 80 mln inwestycji powstaną najnowocześniejsze systemy m.in. dla branży energetycznej, telekomunikacji i mediów, służby zdrowia, sektora bankowego oraz administracji publicznej. Będą tam rozwijane także projekty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem IT oraz te, skoncentrowane wokół najważniejszych zjawisk oraz trendów ze świata nowych technologii, takich jak: Internet Rzeczy, telemedycyna, elektromobilność oraz inteligentne sieci elektroenergetyczne. Asseco Innovation Hub swoją działalnością obejmie również rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, w tym systemy samouczące oparte o tzw. machine learning oraz projekty związane z systemami sterowania dla dronów, a także obszarami Big Data oraz Cloud Computing. Dzięki realizowanej już inwestycji Asseco docelowo powstanie ok. 400 miejsc pracy, a jej działalność niewątpliwie przełoży się na wzrost innowacyjności i konkurencyjności całego regionu.

Inteligentne miasta. Inteligentne rozwiązania

Inwestycje w nowe technologie sprawiają, że dzisiaj Rzeszów określany jest mianem „Stolicy innowacji". Nie jest to jedynie pusty slogan, a bardzo konsekwentnie realizowany kierunek rozwoju miasta, który sprawia, że stolica Podkarpacia wyrasta obecnie na lidera Smart City w Polsce. Wdrożone przez Asseco rozwiązania, jak np. inteligentny system monitorowania miejsc parkingowych, elektroniczna informacja pasażerska dla użytkowników komunikacji miejskiej, czy też najnowocześniejszy w kraju Dworzec Lokalny dowodzą, że zaawansowane technologie miejskie nie są jedynie domeną dużych metropolii. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez miasta, którym zależy na poprawie standardu życia mieszkańców.

Solidne fundamenty

Asseco jest silnie związane z Rzeszowem w dużej mierze za sprawą Adama Górala, który od lat aktywnie angażuje się w promocję miasta oraz całego regionu. Jest on nie tylko współzałożycielem Podkarpackiego Klubu Biznesu oraz Stowarzyszenia Podkarpackiego, ale także pionierem w zakresie prywatnego szkolnictwa wyższego. W 1996 roku stworzył Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie, której był prorektorem i wykładowcą. Obecnie jego misję edukacyjną kontynuuje Asseco, które skupia się na zapewnieniu rozwoju polskim programistom. Działania w tym obszarze realizowane są m.in. przy udziale najlepszych ekspertów spółki, którzy wykładają na uczelniach w całej Polsce – w tym na Politechnice Rzeszowskiej. Ponadto prowadzone są także autorskie programy Asseco Starter oraz Asseco 3P — czyli Polish Programmers Project. Dzięki nim wyróżniający się studenci i absolwenci, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą IT mogą znaleźć pracę w spółce i w ten sposób zyskać szansę uczestnictwa w ciekawych projektach informatycznych realizowanych w Polsce i za granicą.

Patriotyzm lokalny

Silna więź, jaka wiąże Asseco z Podkarpaciem objawia się również zaangażowaniem spółki w promocję regionu. Od 2006 roku jest ona głównym, tytularnym sponsorem drużyny Asseco Resovia. Odbudowa tradycji rzeszowskiej siatkówki była celem Adama Górala, który starał się stworzyć zespołowi, jak najlepsze warunki do pracy i realizacji sportowych sukcesów. Tak też się stało. Dzisiaj zawodnicy Asseco Resovii reprezentują kadrę narodową na mistrzostwach świata, gdzie zdobywają najwyższe laury, a osiągnięcia zespołu są powodem do dumy dla mieszkańców miasta.

Spółka prowadzi również działalność charytatywną realizowaną w formie cyklicznej akcji „Pomagamy". Odbywa się ona przy dużym zaangażowaniu pracowników Asseco, którzy co roku decydują o tym, komu i w jakiej formie udzielą wsparcia w ramach specjalnie przyznanego na ten cel budżetu. Podczas sześciu edycji, w pomoc potrzebującym zaangażowało się już ponad 1700 osób, a wsparcie otrzymało prawie 120 rodzin oraz ok. 3.7 tys. dzieci.

Odpowiedzialność społeczna to tylko jeden z celów, jaki od lat konsekwentnie realizuje Asseco. Spółka tworząc wartość dodaną zarówno dla Podkarpacia, jak i całego kraju zapewnia stabilne miejsca pracy, wyższe wpływy do budżetu państwa i pozytywnie wpływa na wizerunek Polski za granicą. Jest także doskonałym przykładem na to, że osiągnięcia rodzimych firm IT są również sukcesami miast, z których się wywodzą. To właśnie dzięki takiej współpracy stają się one atrakcyjnym miejscem na mapie Polski.

- Artykuł powstał przy współpracy z Asseco.

To właśnie tu powstało Asseco Poland – spółka, która jest jednym z największych producentów oprogramowania w Europie. Pomimo międzynarodowych sukcesów jest dalej silnie związana z miastem, z którego się wywodzi.

Nie sądziłem, że marzenie o stworzeniu polskiej silnej firmy softwareowej się urzeczywistni. Jednak zawsze wiedziałem, że Rzeszów to dobre miejsce na biznes. To miasto dało mi wszystko, czego jako młody przedsiębiorca potrzebowałem. Po 27 latach ciężkiej pracy całego zespołu Asseco jest dużą, międzynarodową firmą, a ja jestem bardzo dumny, że centrala spółki jest niezmiennie w Rzeszowie – powiedział Adam Góral, założyciel i Prezes Zarządu Asseco Poland.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego