Wytworzenie środka trwałego przez spółkę

Wytworzenie środka trwałego przez spółkę we własnym zakresie może być procesem złożonym i skomplikowanym, jednak często jest to jedyna możliwość. Na rynku mogą nie być dostępne obiekty, jakich potrzebuje spółka, lub też te, dostarczone od zewnętrznego dostawcy, nie spełniają wysokich oczekiwań firmy.

Publikacja: 24.11.2020 16:30

Wytworzenie środka trwałego przez spółkę

Foto: Adobe Stock

Generalne zgodnie z art. 28 ust. 1, pkt. 1 ustawy o rachunkowości jednostki mogą wyceniać majątek trwały według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Co ważne, koszt wytworzenia obejmuje wyłącznie koszty pozostające w związku przyczynowo–skutkowym z jego wytworzeniem, poniesione od dnia udokumentowanego rozpoczęcia budowy do dnia udokumentowanego przyjęcia środka trwałego do używania. W sposób szczególny należy podkreślić słowo „udokumentowany", co oznacza, że dzień rozpoczęcia budowy powinien wynikać z dokumentacji wewnętrznej i ewidencji, a sam proces ustalenia okresu od momentu rozpoczęcia do dnia zakończenia budowy nie powinien budzić wątpliwości. Na przykład, może to być dzień rozpoczęcia udokumentowanych działań związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP