fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Rozliczanie starych rzeczy w kosztach firmy: uwaga na darowizny

Adobe Stock
Dr Michał Wilk, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Wilk Latkowski

Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy starego laptopa i rozliczyć go w podatkowych kosztach. Tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki. Czy dotyczy to też innych rzeczy?

Dr Michał Wilk: W podatkowych kosztach można rozliczyć majątek, który dopiero po kilku latach od zakupu zdecydowaliśmy się wprowadzić do firmy. Komputer, telefon, meble, a nawet samochód. Jeśli mamy fakturę albo inny dowód potwierdzający zakup (np. umowę ze sprzedawcą) rozliczymy cały wydatek. Nawet jak dana rzecz straciła już na wartości.

Czy w ten sposób rozliczymy też stare rzeczy, które dostaliśmy w darowiźnie od rodziny?

Obecnie z przepisów wynika, że darowanego majątku nie możemy rozliczyć w kosztach, jeśli był zwolniony z podatku od spadków i darowizn (a tak z reguły jest przy darowiznach rodzinnych). Chyba że darczyńca go amortyzował. Wtedy obdarowany przyjmuje wartość określoną wcześniej przez darczyńcę i kontynuuje amortyzację.

Proszę o przykład.

Przedsiębiorca dostał w październiku br. od ojca samochód osobowy, który kosztował 50 tys. zł. Ojciec w swojej firmie zamortyzował go w 40 proc. (czyli zaliczył do podatkowych kosztów 20 tys. zł). Przedsiębiorca może kontynuować amortyzację. Do swoich kosztów zaliczy, poprzez odpisy amortyzacyjne, 30 tys. zł.

rozmawiał Przemysław Wojtasik

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA