Jak opodatkować ekwiwalent sędziów sportowych

Kluby sportowe pobierają zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłacanych na podstawie tzw. delegacji sędziowskiej.

Publikacja: 03.08.2021 15:45

Jak opodatkować ekwiwalent sędziów sportowych

Foto: AdobeStock

- Klub sportowy (stowarzyszenie prowadzące działalność pożytku publicznego) m.in. organizuje turnieje piłki ręcznej mężczyzn podobnych klubów z terenu kraju. W związku z organizacją zawodów sportowych, na podstawie delegacji wystawianych przez sędziów rozlicza należności (ekwiwalenty). Sędziowie są delegowani do obsługi meczów przez Polski Związek Piłki Ręcznej (PZPR) i nie zawierają z klubem ani umowy o pracę, ani innej umowy cywilnoprawnej. Sędziowie otrzymują wynagrodzenie (ekwiwalent sędziowski), którego wysokość wynika z przyjętych przez PZPR uchwał. Po zakończonym meczu sędzia wypełnia formularz „delegacji sędziowskiej", w której określone są: rodzaj zawodów, termin i miejsce rozgrywek, dane sędziego, nr Pesel, adres, wysokość wynagrodzenia itd. Sędziowie są polskimi rezydentami podatkowymi. Klub pełni funkcje płatnika podatku PIT od wypłacanego sędziom ekwiwalentu. Czy prawidłowo klub pobiera 17 proc. ryczałt od wypłaconych sędziom sportowym ekwiwalentów do wysokości 200 zł? – pyta czytelnik.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP