Czy korzystanie ze znaku towarowego może być kosztem podatkowym

Polska spółka, która nabywa jako licencjobiorca prawo do używania znaku towarowego i logotypu międzynarodowej grupy, co przekłada się na uzyskanie przez nią przewagi konkurencyjnej i osiąganie wyższego zysku, ma prawo ująć poniesione z tego tytułu wydatki w kosztach uzyskania przychodu.

Publikacja: 08.07.2019 02:00

Czy korzystanie ze znaku towarowego może być kosztem podatkowym

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2019 r. (0114-KDIP-2.4010.524. 2018.3.AM).

Czytaj także: Skarbówka zaostrza przepisy dotyczące opodatkowania znaków towarowych

Polska spółka z o.o. S (wnioskodawca) i spółka B z siedzibą w Szwecji zawarły umowę licencyjną na korzystanie z modelu biznesowego. Przedmiotem umowy było przeniesienie przez B jako licencjodawcę na spółkę S jako licencjobiorcę praw oraz przywilejów umożliwiających korzystanie z modelu biznesowego, w tym niewyłączne i nieprzenaszalne prawo do używania znaku towarowego i logotypu S na warunkach określonych w umowie. S wchodzi w skład międzynarodowej grupy S, której podstawową działalnością jest świadczenie usług ochrony.

Z chwilą rozpoczęcia działalności w strukturach grupy S spółki prowadzące działalność w Polsce otrzymały, na podstawie postanowień umowy, m.in. możliwość korzystania z modelu biznesowego i wchodzących w jego skład wartości intelektualnych takich jak znak towarowy i logotypy.

Korzystanie z modelu biznesowego dostarcza wartości pozwalających na skuteczne wykorzystanie posiadanych zasobów i umiejętności, co finalnie powoduje osiągnięcie wyższego zysku oraz przewagę konkurencyjną. Zgodnie z postanowieniami umowy model biznesowy udostępniony do korzystania spółce S na podstawie umowy obejmuje m.in. obszerną dokumentację, materiały i dane, w tym systemy zarządzania, techniczne oraz operacyjne, zarządzanie ryzykiem, systemy wsparcia, znaki towarowe, techniki szkoleniowe, marketingowe i handlowe oraz finansowe, programy, metody i procedury, które mogą być zmieniane, ulepszane i rozwijane poprzez licencjodawcę.

Jednym z najważniejszych elementów tworzących model biznesowy grupy są tzw. narzędzia biznesowe. Stanowią one model zarządzania stworzony, wdrożony oraz rozwijany celem poprawy wartości oraz kultury korporacyjnej firmy S, co bezpośrednio lub pośrednio przekłada się na wzrost przychodów, zysków i wartości spółek. Narzędzia biznesowe obejmują m.in. wartości grupy, kontrolę finansową, zarządzenie ryzykiem, branżę i szkolenia menedżerskie.

Zdaniem wnioskodawcy opłaty za korzystanie z modelu biznesowego mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w części przypadającej na poszczególne spółki grupy S w Polsce.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Karolina Drzewicka konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Normy kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów są określone w art. 15 i art. 16 ustawy o CIT. Zgodnie z ogólną definicją kosztu uzyskania przychodu, ustaloną w art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodu, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Aby zatem w stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę dany wydatek został zaliczony do kosztów podatkowych, nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i jego poniesienie musi być związane z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz dawać możliwość osiągnięcia przychodu. Koszty opłat licencyjnych nie zostały wymienione w art. 16 ustawy o CIT, a zatem potrzebne było ustalenie czy występuje związek przedmiotowych opłat licencyjnych wynikających z umowy z prowadzoną działalnością gospodarczą licencjobiorcy. Związek ten był bezsporny, ponieważ spółka jako licencjobiorca rzeczywiście wykorzystuje model biznesowy, w skład którego wchodzi prawo do używania znaku towarowego i logotypów na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Co więcej, fakt korzystania z modelu biznesowego, w tym używania znaku towarowego i logotypu przez spółkę S ma niewątpliwie wymierny wpływ na liczbę obsługiwanych przez nią zleceń.

Spółka wniosła o ocenę czy w odniesieniu do przedmiotowych wydatków są spełnione warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT mówiące, iż „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów".

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Wskazał w interpretacji, że ze względu na ogólny charakter definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w ustawie o CIT, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu jego kwalifikacji prawnej. Dla takiej kwalifikacji istotne znaczenie ma cel, w jakim dany wydatek został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. Organ stwierdził, że wydatki z tytułu opłat licencyjnych opisanych we wniosku – co do zasady - będą stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodu. W przypadku jednak przekroczenia przez nią limitu wynikającego z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, należy wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z tego przepisu.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2019 r. (0114-KDIP-2.4010.524. 2018.3.AM).

Czytaj także: Skarbówka zaostrza przepisy dotyczące opodatkowania znaków towarowych

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP