Fundacja, która zbyła spadek nie płaci podatku

Dochód uzyskany przez fundację z zapisanego w testamencie mieszkania (które następnie zostanie sprzedane) i przeznaczony i cele dobroczynności i pomocy społecznej, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Publikacja: 26.06.2019 06:20

Fundacja, która zbyła spadek nie płaci podatku

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

Wniosek taki wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 23 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010. 52.2019.1.MJ).

Czytaj także: CIT od organizacji charytatywnej, która sprzedała mieszkania

Fundacja, która złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej prowadzi działalność statutową pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2019 r., poz. 688). Dodatkowo równolegle z działalnością pożytku publicznego, fundacja prowadzi działalność gospodarczą wspomagającą realizację tych celów.

Fundacja została wskazana w testamencie jako jedyny spadkobierca mieszkania własnościowego, zapisanego przez osobę, która była jej wieloletnim współpracownikiem. Celem zapisu było przeznaczenie mieszkania na dobroczynną działalność statutową, jednak w związku z faktem, że mieszkanie stanowi niepodzielne dobro majątkowe, aby zrealizować wolę spadkodawcy fundacja postanowiła dokonać sprzedaży mieszkania, a następnie środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na zapomogi pieniężne i rzeczowe dla wychowanków domów dziecka, pozostających pod jej opieką.

Zadała ona , więc pytanie czy przychód z tytułu otrzymania w drodze spadku mieszkania, które następnie zostanie sprzedane, a dochód ze sprzedaży tego mieszkania zostanie przeznaczony na zapomogi pieniężne i rzeczowe dla wychowanków domów dziecka, będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. Organ uznał stanowisko fundacji za prawidłowe. Stanowisko takie potwierdził w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.52.2019.1.MJ).

Cyprian Baroń konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte

W odpowiedzi organ słusznie przypomniał, że fundacje posiadają osobowość prawną, a jednocześnie nie znalazły się w katalogu art. 6 ust. 1 ustawy CIT jako zwolnione z opodatkowania. Tym samym podlegają one ogólnym zasadom opodatkowania i ustalają dochód bez względu na źródło przychodu, z jakiego został osiągnięty.

Zgodnie jednak z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Fundacja zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku takie cele realizuje.

Wskutek tego, że nie została ona wyłączona z katalogu podmiotów objętych podatkiem dochodowym od osób prawnych, przychód ze sprzedaży mieszkania będzie podlegał opodatkowaniu. Jednakże w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, fundacja będzie mogła zastosować przedmiotowe zwolnienie od podatku, jeżeli przeznaczy uzyskane dochody ze sprzedaży na cele statutowe.

Mając na uwadze przytoczone brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, należy podkreślić, że zastosowanie przedmiotowego będzie możliwe spełnieniu przez podatnika podanych warunków:

prowadzi on działalność statutową w przynajmniej jednym wskazanym powyżej obszarze,

nie zalicza się do podmiotów wymienionych w art. 17 ust. 1c ustawy o CIT (np. przedsiębiorstwa państwowe, komunalne, czy też samorządowe zakłady budżetowe),

przeznaczył oraz wydatkował, bez względu na termin, osiągnięte dochody na cel wskazany w statucie.

Oznacza to, że podstawowe warunki zwolnienia to: przeznaczenie i wydatkowanie środków, forma prowadzenia działalności oraz zbieżność celów statutowych z powyższym przepisem. Słusznie zatem, zdaniem organu, fundacja spełniając wszystkie warunki, miała możliwość zastosowania tego zwolnienia.

Organ w swojej argumentacji odniósł się także do sformułowania „w części przeznaczonej na te cele" zawartego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT i wyjaśnił, że jeżeli statut fundacji będzie przewidywał realizację innych celów niż wymienione w tym przepisie, przeznaczone na ich realizację dochody nie będą podlegały zwolnieniu od opodatkowania.

W podobnych sprawach zbieżne stanowisko zajął w interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 12 grudnia 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.406.2018.2.DP) czy 14 grudnia 2018 r. (0111-KDIB2-1.4010.415.2018.1.AT).

Do takiego stanowiska przychylił się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 marca 2019 r. (II FSK 770/17) stwierdzając, że spieniężenie nieruchomości w znaczeniu technicznym (analogicznie do opisywanej sytuacji) jest jedynie zdarzeniem pośredniczącym pozbawionym samoistnego znaczenia, przyznał, że sprzedaż darowanego mieszkania nie powinna wywoływać dodatkowych skutków podatkowych.

W rezultacie omawianej interpretacji, znajdujemy potwierdzenie stanowiska, że jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na cele statutowe, to fundacja będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku.

Wniosek taki wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 23 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010. 52.2019.1.MJ).

Czytaj także: CIT od organizacji charytatywnej, która sprzedała mieszkania

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP