Bartosz Bacia: Po co myśliwym tłumiki huku

Polskie rolnictwo od kilku lat odczuwa skutki plagi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jednym z kanałów rozprzestrzeniania się ASF są populacje zwierzyny łownej, a w szczególności dzików. Polski ustawodawca wprowadził szereg rozwiązań legislacyjnych, które mają zwiększyć efektywność redukcji zakażonej populacji dzików. Bartosz Bacia

Aktualizacja: 24.06.2020 17:41 Publikacja: 24.06.2020 16:34

Bartosz Bacia: Po co myśliwym tłumiki huku

Foto: Adobe Stock

Jednym z rozwiązań ustawowych mających znaczenie dla redukcji populacji dzików zakażonych ASF jest wprowadzenie na mocy ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt możliwości używania tłumików huku przez myśliwych podczas wykonywania odstrzału sanitarnego dzików.

Tłumik nie na strzelnicę

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz (zwanego również „Regulaminem polowań"), myśliwi obowiązani są do używania wyłącznie broni przystrzelanej, tj. spełniającej określone, minimalne kryteria celności. Jednocześnie etyka łowiecka zobowiązuje myśliwych do uśmiercania zwierzyny w sposób możliwie bezbolesny, niepowodujący nadmiernych cierpień.

Czytaj także: Myśliwy ma się chronić przed ASF - będą nowe przepisy

Warto zaznaczyć, iż broń wyposażona w tłumik huku zmienia swoje parametry balistyczne i wymaga przystrzelania. Zmiana punktu trafienia broni myśliwskiej po zamontowaniu na niej tłumika może sięgać kilkunastu centymetrów na dystansie 100 metrów. Niestety, cytowana powyżej ustawa z dnia 20 grudnia 2019 r. nie przyznaje myśliwym wprost możliwości przystrzelania broni wyposażonej w tłumik huku. Przepis ustawowy wskazuje, iż broń palna wyposażona w tłumik huku może być używana wyłącznie przez posiadacza pozwolenia na broń wydanego do celów łowieckich i to tylko w konkretnym przypadku – do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Możliwa wykładnia systemowa

Wobec braku normy kompetencyjnej umożliwiającej przystrzelanie przez myśliwych broni wyposażonej w tłumik huku na strzelnicy, pewnym wyjściem z sytuacji byłoby zastosowanie wykładni systemowej przepisów ustawy o broni i amunicji łącznie z właściwymi przepisami Regulaminu polowań. Regulamin polowań nakłada na myśliwych obowiązek bezpiecznego używania broni i przystrzeliwania jej przynajmniej raz w roku. Pismem z 20 lutego 2020 r. Komendant Główny Policji zwrócił się do MSWiA z pytaniem o dopuszczalność takiej systemowej wykładni przepisów prawa zezwalającej myśliwym przystrzeliwać broń wyposażoną w tłumik huku przed przystąpieniem do wykonywania odstrzału sanitarnego dzików. Niestety, do dnia dzisiejszego brak jest stanowiska MSWiA w tej materii.

Policja zakazuje używania broni wyposażonej w tłumik huku na strzelnicy

Wobec milczenia MSWiA, organy Policji odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń na broń stoją na stanowisku, iż myśliwi nie mogą przystrzeliwać broni wyposażonej w tłumik huku na strzelnicy. Takie stanowisko zajmują m.in. Komendanci Wojewódzcy Policji z Krakowa, Szczecina i Olsztyna. Taka literalna wykładnia art. 10 ust. 5a ustawy o broni i amunicji stosowana przez organy Policji niweczy niestety cel przyświecający ustawodawcy, jakim było zwiększenie skuteczności redukcji populacji dzików zakażonych ASF.

Potrzeba stanowiska MSWiA

Zważywszy stan niepewności prawnej dotyczący dopuszczalności przystrzeliwania broni myśliwskiej wyposażonej w tłumik huku rysują się dwa alternatywne scenariusze. Pierwszym jest potwierdzenie przez MSWiA możliwości stosowania systemowej wykładni art. 10 ust. 5a ustawy o broni i amunicji dokonywanej łącznie z właściwymi przepisami Regulaminu polowań. Drugi scenariusz to nowelizacja przepisów ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym wraz z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 września 2019 r. w sprawie klasyfikacji rodzajów materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagane uzyskanie koncesji. W ostatnim przypadku należałoby wprowadzić explicite rozróżnienie między tłumikiem huku (dźwięku) jako wyrobem przeznaczonym na potrzeby wojska i policji i podlegającym odrębnym rygorom prawnym a moderatorem dźwięku przeznaczonym do użytku cywilnego, stanowiącym produkt wyłączony z zakresu regulacji na takiej zasadzie jak montowane powszechnie na broni palnej hamulce odrzutu.

Bartosz Bacia - autor jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, wiceprzewodniczącym Europäische Juristenvereinigung für Waffenrecht, zrzeszającego europejskich prawników- ekspertów prawa dostępu do broni palnej.

Jednym z rozwiązań ustawowych mających znaczenie dla redukcji populacji dzików zakażonych ASF jest wprowadzenie na mocy ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt możliwości używania tłumików huku przez myśliwych podczas wykonywania odstrzału sanitarnego dzików.

Tłumik nie na strzelnicę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara