fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Udany lot największego samolotu na świecie

AFP
Stratolaunch to samolot o największej na świecie rozpiętości skrzydeł. Wczoraj z powodzeniem po raz pierwszy wzbił się w powietrze.

Stratolaunch to dziecko miliardera Paula Allena. Ważąca ponad 226 ton konstrukcja składa się z dwóch kadłubów i sześciu silników odrzutowych 747. Rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 117 metrów.

Wczoraj na kalifornijskim lotnisku Mojave Air odbył się pierwszy lot Stratolaunch. 

Samolot został zbudowany przez Northrop Grumman Scaled Composites. Pracę nad maszyną rozpoczęły się w 2011 roku, a pierwszy lot początkowo planowano na 2016 rok.

Koszt budowy Stratolaunch nie jest znany, ale cena miała być zredukowana dzięki wykorzystaniu silników i kół używanych w innych maszynach.

Samolot zaprojektowano tak, by mógł latać na wysokości 10 kilometrów i z tego miejsca wypuszczać rakiety kosmiczne, które podczepiane są do skrzydeł. Takie rozwiązanie ma zapewnić niższe koszty. Uniknie się również problemów związanych z warunkami atmosferycznymi panującymi na lotniskach. Zainteresowanie projektem wyraziły NASA i wojsko.

Paul Allen nie dożył pierwszego lotu swojego samolotu. Zmarł pod koniec ubiegłego roku. - Wyobrażałem sobie ten moment przez lata, ale nigdy sobie tego nie wyobrażałem bez Paula stojącego obok mnie - powiedział prezes Stratolaunch Systems Jean Floyd.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA