Sytuacja sędziów orzekających w jednej z ponad 14 tys. spraw toczących się na tle kredytów frankowych denominowanych bądź indeksowanych w CHF jest trudna nie tylko z powodów naruszeń dotyczących systemowych gwarancji ich niezależności. W świetle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego ci sędziowie często znajdują się w krzyżowym ogniu wykluczającej się argumentacji prawnej TSUE oraz SN, co stawia ich przed wyborem (na szczęście coraz rzadszym): iść wbrew linii orzeczniczej SN czy wbrew TSUE?
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej prawo obowiązujące w Polsce jest tworzone w Warszawie, Brukseli i Strasburgu, a każdy sąd polski jest sądem europejskim. Oznacza to konieczność prawidłowego stosowania prawa UE oraz wykładania prawa krajowego w sposób, który nie uniemożliwi osiągnięcia celów prawa UE. Jest to system nowy, dynamicznie się rozwijający i szalenie skomplikowany, tak z punktu widzenia struktury, jak i treści regulacji. W zakresie spraw leżących w k...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.