fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nie trzeba się bać bloków z wielkiej płyty - badania Instytutu Techniki Budowlanej

Fotorzepa, Piotr Guzik
Budynki z wielkiej płyty są bezpieczne i posłużą swoim użytkownikom przez jeszcze wiele lat – zadeklarował Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas spotkania z dziennikarzami.

W gmachu resortu inwestycji zaprezentowane zostały wyniki badań Instytutu Techniki Budowlanej, które przeprowadzano przez ostatnie dwa lata. W tym czasie przebadano około 300 budynków wzniesionych z różnego rodzaju wielkiej płyty (centralnej i regionalnej) w województwach, w których ta technologia występuje najczęściej: mazowieckim, łódzkim, śląskim oraz dolnośląskim.

- Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia – mówił wiceminister Soboń.

- O wielką płytę trzeba jednak dbać – dodał.

Resort zdecydował więc o tym, że państwo będzie dopłacać do wzmacniania łączeń w przypadku budynków wzniesionych w technologii wielkiej płyty trzywarstwowej (takich obiektów jest najwięcej), które będą jednocześnie termodernizowane.

W tym celu nowelizowana zostanie ustawa o termomodernizacji i remontach i ustalona specjalna premia zakładająca 50 procentowy zwrot kosztów prac związanych z montażem wzmocnień.

W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA