Kiedy gospodarstwo agroturystyczne nie ma wpływu na inwestycję

Nowelizacja ustawy środowiskowej, podpisana 19 sierpnia przez prezydenta RP, nie wyeliminuje postępowań o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Aktualizacja: 20.08.2019 17:18 Publikacja: 20.08.2019 16:37

Kiedy gospodarstwo agroturystyczne nie ma wpływu na inwestycję

Foto: Adobe Stock

Zakład produkcji pelletu drzewnego używanego do ogrzewania pomieszczeń miał powstać w miejscowości letniskowej w woj. podlaskim. Wójt gminy stwierdził, że nie trzeba przeprowadzać oceny środowiskowej dla tego przedsięwzięcia i wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy.

Czytaj także: Decyzję środowiskową będzie łatwiej uzyskać

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku zgłosili się jednak właściciele gospodarstwa agroturystycznego. Powoływali się na ustawę z 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (...). W ówczesnym brzmieniu ustalała ona, że stronami postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wnioskodawca oraz właściciele działek położonych w bezpośrednim sąsiedztwie zamierzonego przedsięwzięcia. A także właściciele działek objętych przewidywanym obszarem ograniczonego oddziaływania inwestycji.

Jakkolwiek gospodarstwo agroturystyczne nie graniczy bezpośrednio z działką przeznaczoną pod budowę zakładu, znajdzie się w zasięgu jego oddziaływania, które ma postać hałasu, pyłu, zapachu. Wpłynie to ujemnie na walory turystyczne i zmniejszy dochodowość prowadzonego gospodarstwa – argumentowali właściciele nieruchomości.

Kolegium umorzyło jednak postępowanie, ponieważ, jak stwierdziło, odwołujący się nie mają interesu prawnego do uczestniczenia w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej. Ich nieruchomości, odległe o ponad kilometr od planowanej inwestycji, nie znajdują się w strefie jej oddziaływania. A szkody, jakie miałaby wyrządzić gospodarstwu agroturystycznemu, są przyszłe i niepewne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wsparł ocenę SKO wyrokiem oddalającym skargę. Skarżący nie mają bowiem działki sąsiadującej bezpośrednio z inwestycją, a ta nie będzie miała negatywnego wpływu na ich nieruchomość. Nie mogą więc być stroną w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej.

Powołując się na ewentualny spadek atrakcyjności i dochodowości gospodarstwa agroturystycznego, mają jedynie interes faktyczny – stwierdził WSA. Statusu strony nie stwarzają też ewentualne zmiany w krajobrazie i zmiana wartości nieruchomości, jakie miałyby nastąpić w wyniku ulokowania zakładu produkcyjnego w miejscowości letniskowej.

Tyle sąd. Jednak sprawy udziału w postępowaniu właścicieli nieruchomości, na które może wpływać lokalizacja inwestycji, mogą już wkrótce nabrać większej ostrości. Podczas gdy poprzednio ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (...) nie ustalała sztywnych granic oddziaływania inwestycji, w wyniku obecnej nowelizacji przewiduje m.in., że uczestniczyć w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej będą mogli tylko ci właściciele nieruchomości, które znajdą się w promieniu 100 m, i to nie od granicy działki inwestora, lecz od samego obiektu. Ma to przyspieszyć i ułatwić prowadzenie inwestycji wymagających decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uniemożliwi jednak udział w postępowaniach dotyczących takich decyzji właścicielom nieruchomości, które znajdą się w promieniu większym niż 100 m od zamierzanej inwestycji. Także wtedy, gdy jej faktyczne oddziaływanie może dotyczyć większego, czasem znacznie, obszaru.

Opisana tu sprawa sygnalizuje je już obecnie.

Sygnatura akt: II SA/Bk 244/19

Zakład produkcji pelletu drzewnego używanego do ogrzewania pomieszczeń miał powstać w miejscowości letniskowej w woj. podlaskim. Wójt gminy stwierdził, że nie trzeba przeprowadzać oceny środowiskowej dla tego przedsięwzięcia i wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy.

Czytaj także: Decyzję środowiskową będzie łatwiej uzyskać

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów