fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

ZNP wystawiło świadectwo Annie Zalewskiej

Anna Zalewska
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Obradujący we wtorek Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego uznał, że za prowadzone w roku szkolnym działania byłej minister edukacji Annie Zalewskiej nie zasłużyła na „promocję do następnej klasy”.

Zdaniem ZNP, wszystkie jej działania tj. reformowanie oświaty, wzrost nakładów na edukację, dialog ze środowiskiem oświatowym, odchudzanie podstaw programowych, wyrównanie szans edukacyjnych i wzrost wynagrodzeń nauczycieli a także pracowników oświaty zostały ocenione jako niedostateczne. Zachowanie byłej minister, w ocenie ZNP, było naganne.

Czytaj też: ZNP ma świadectwo dla Zalewskiej. 9 jedynek i naganne zachowanie

W uzasadnieniu swojej oceny związkowcy napisali: „jako minister edukacji w latach 2015 – 2019 wprowadziła nieprzemyślaną i kosztowną reformę wbrew opinii ekspertów i dużej części opinii publicznej. Wbrew ogólnoświatowej tendencji, skróciła kształcenie ogólne o rok. Likwidując gimnazja spowodowała chaos organizacyjny i kadrowy w szkołach. Efektem tego są: przepełnione klasy, nauka na dwie lub trzy zmiany, „podwójny rocznik” w szkołach ponadpodstawowych w 2019 roku, wędrujący nauczyciele.” Zwrócili także uwagę na to, że jej działania doprowadziły do odebrania nauczycielom części autonomii, wielu dodatków do pensji oraz uprawnień socjalnych a także wprowadziła niekorzystny system awansu i oceny pracy nauczycieli. A „brak rzeczywistego dialogu z jej strony doprowadził do największego strajku w oświacie, w którym uczestniczyło ponad pół miliona nauczycieli i pracowników oświaty.”

Nie zgadzają się także z tym, że za swoje działania została nagrodzona „jedynką” na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego. „Wbrew obietnicom, nie dokończyła swojej reformy. Wybrała pensję w euro i pracę z daleka od polskich szkół” – podsumowali związkowcy.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA