Długo zapowiadaną zmianę minister zdrowia określił właśnie w projekcie rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej.

Według rozporządzenia elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) stanowić będą na razie trzy dokumenty, a lista ta ma być sukcesywnie rozszerzana. Od 1 stycznia 2019 r. w formie elektronicznej obowiązywać ma informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, która zawierać będzie także wyniki badań, informację o przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach i zaleceniach.

Drugi dokument to informacja dla lekarza kierującego, czyli medyka, który skierował pacjenta do szpitala, a trzeci – karta informacyjna z leczenia szpitalnego, czyli wypis ze szpitala.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia rok później formę wyłącznie elektroniczną mają zyskać recepty, a od 2021 r. także skierowania. Ta sama nowelizacja doprecyzowała też definicję EDM jako dokumenty umożliwiające usługobiorcy uzyskanie od usługodawcy świadczenia opieki zdrowotnej określonego rodzaju. Określa też, że dokumenty te będą wytwarzane w placówkach, a potem indeksowane na Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych P1.

Poprzedni termin zakładał, że EDM zastąpi wszystkie dokumenty papierowe już 1 stycznia 2019 r. Do zmiany skłoniły resort m.in. wyniki badań poziomu informatyzacji placówek ochrony zdrowia przeprowadzonych przez CSIOZ w 2016 r., które pokazały, że z EDM korzystało zaledwie 41 proc. szpitali.