fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Data beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego ogłoszona

Wikimedia Commons
W niedzielę 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zakończył się formalnie na początku tego miesiąca. Papież Franciszek upoważnił wtedy prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych do publikacji dekretu o cudzie, do którego doszło za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Nie wyznaczył jednak wtedy daty beatyfikacji. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nie ukrywał, że prosił papieża o to, by odbyła się ona w Warszawie w okolicy dat związanych ze śmiercią Prymasa Polski (kardynał zmarł 28 maja 1981 roku, a jego pogrzeb odbył się 31 maja). W mediach spekulowano zatem, że beatyfikacja może się odbyć w niedzielę 31 maja – w 39. rocznicę pogrzebu.

Na łamach „Rzeczpospolitej" wskazywaliśmy jednak, że może się ona odbyć w pierwszą niedzielę czerwca – od kilku lat tego dnia w archidiecezji warszawskiej obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Główne uroczystości koncentrują się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale poprzedza je wyruszająca z placu Piłsudskiego pielgrzymka. W 2010 roku właśnie w pierwszą niedzielę czerwca odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.

– Jakiś czas temu kardynał Nycz mówił w jednym z wywiadów, że chciałby, żeby beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się w rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. A ta przecież miała miejsce 6 czerwca 2010 r. – właśnie w Święto Dziękczynienia – zgadzała się z naszą tezą Ewa K. Czaczkowska, historyk i autorka biografii kard. Wyszyńskiego.

I tak się właśnie stanie. W poniedziałek kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego.

Na konferencji prasowej metropolita warszawski wskazywał, że ruszyły już oficjalne przygotowania.

– Nie tylko do samej uroczystości beatyfikacyjnej, ale przede wszystkim duchowe. Chodzi też o poznanie lub przybliżenie sobie i innym osoby kard. Wyszyńskiego. W czasie tych 7–8 miesięcy wszyscy mamy go poznać, naśladować, przez jego wstawiennictwo modlić się do Boga – podkreślił metropolita warszawski.

Jednym z elementów tych przygotowań ma być m.in. cykl comiesięcznych spotkań pod hasłem „Myśląc Wyszyńskim", które będą przypominały nauczanie Prymasa Tysiąclecia dotyczące różnych dziedzin życia religijnego, społecznego i politycznego.

Pod adresem prymaswyszynski.pl archidiecezja warszawska uruchomiła już specjalny serwis internetowy poświęcony beatyfikacji. Można się w nim zapoznać m.in. z przebiegiem całego procesu, przeczytać historię kobiety, która została uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Opracowane zostało także specjalne logo.

Kardynał Stefan Wyszyński w latach 1949–1981 był metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, prymasem Polski. Zmarł 28 maja 1981 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1989 roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA