fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Prymas będzie błogosławionym

Wikimedia Commons, domena publiczna
W Watykanie zakończył się proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczyste ogłoszenie Prymasa Tysiąclecia błogosławionym nastąpi jednak w przyszłym roku.

O tym, że watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zakończyła już wszystkie procedury, nieoficjalnie mówiło się od kilku tygodni. Na początek października wyznaczone było ostatnie spotkanie kardynałów i biskupów w tej sprawie. W środę kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka, który upoważnił dykasterię do publikacji ośmiu dekretów – jeden z nich dotyczy zatwierdzenia cudu, jaki dokonał się za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Informację o tym przekazano oficjalnie w czwartek rano.

– Wchodzimy w etap bliższego, bezpośredniego przygotowania do tego dnia, kiedy oficjalnie, liturgicznie będzie ogłoszony nowym błogosławionym dzisiejszy sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – komentował na gorąco kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, następca wielkiego Prymasa.

Kiedy można spodziewać się formalnego ogłoszenia kard. Wyszyńskiego błogosławionym? Kardynał Nycz nie ukrywa, że poprosił Stolicę Apostolską o to, by stało się to w Warszawie na placu Piłsudskiego pod koniec maja przyszłego roku – w okolicy rocznicy śmierci (28 maja) lub pogrzebu prymasa (31 maja). W 2020 r. 31 maja wypada w niedzielę i jeśli papież przystałby na propozycję kardynała, uroczystości odbyłyby się dokładnie w 39. rocznicę pogrzebu Prymasa Tysiąclecia.

– Pogrzeb prymasa w 1981 r. był wielką manifestacją wiary ówczesnych Polaków. W mszy świętej, a potem kondukcie do katedry brały udział dziesiątki tysięcy ludzi – mówi „Rz" prof. Paweł Skibiński z UKSW, historyk i edytor pism kard. Wyszyńskiego. – Było to też swoiste dziękczynienia za jego życie i posługę. – Beatyfikacja w dniu pogrzebu byłaby bardzo symboliczna – dodaje.

Nasi rozmówcy wskazują jednak, że możliwym, i równie dobrym, terminem byłaby kolejna niedziela – 7 czerwca. Od kilku lat w pierwszą niedzielę czerwca w archidiecezji warszawskiej obchodzony jest Dzień Dziękczynienia. Główne uroczystości koncentrują się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale od początku poprzedza ją wyruszająca z placu Piłsudskiego pielgrzymka.

– Jakiś czas temu kardynał Nycz mówił w jednym z wywiadów, że chciałby, żeby beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się w rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. A ta przecież miała miejsce 6 czerwca 2010 r. – właśnie w Święto Dziękczynienia – przypomina Ewa K. Czaczkowska, historyk i autorka biografii kard. Wyszyńskiego.

Z informacji „Rz" wynika, że rozważana jest jednak koncepcja połączenia obu tych dat. W niedzielę 31 maja odbyłaby się beatyfikacja, a tydzień później wielkie narodowe dziękczynienie.

Postępowanie w sprawie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczęło się 20 maja 1989 r., a zakończyło 6 lutego 2001 r. Akta zebrane w toku procesu – w sumie 37 tomów – zostały wówczas przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ta zakończyła prace w grudniu 2017 r.

Do uznania kard. Wyszyńskiego za błogosławionego konieczne było jeszcze stwierdzenie oraz zatwierdzenie cudu. Proces w tej sprawie właśnie się skończył.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA