Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe

Kardynałowie w wieku 65 lat i młodsi mają na konklawe 38 głosów. Do wyboru papieża potrzeba ich 89. – Starsi kardynałowie muszą się z ich głosami liczyć. A na kongregacjach generalnych to „młodzież” miała jak dotąd najciekawsze wystąpienia – mówi „Rzeczpospolitej” jeden z purpuratów w Watykanie.

Publikacja: 06.05.2025 04:35

7 maja rozpocznie się konklawe

7 maja rozpocznie się konklawe

Foto: REUTERS/Murad Sezer

Korespondencja z Rzymu

Pietro Parolin, Pierbattista Pizzaballa, Matteo Zuppi, Luis A. Tagle. Trzech Włochów i Filipińczyk. Dwóch kardynałów kurialistów (Parolin i Tagle) i dwóch kardynałów pasterzy (Pizzaballa i Zuppi). Wedle włoskich mediów jeden z tej czwórki purpuratów wyjdzie z Kaplicy Sykstyńskiej jako papież.

Konklawe. Młodzi kardynałowie zadecydują o wyborze nowego papieża

– Nikt nie wie, jak ten serial się zakończy. To konklawe będzie zupełnie nieprzewidywalne – śmieje się w rozmowie z „Rzeczpospolitą” kardynał, który w wyborach uczestniczyć nie będzie, ale bierze udział w poprzedzających wybór kongregacjach generalnych, na których toczy się swego rodzaju kampania wyborcza. – To nie jest kampania wprost. Nikt nie przekonuje, by głosować na niego, bo on będzie najlepszy. To pewnego rodzaju wizje, wskazanie problemów i kierunków – mówi. Dodaje, że o ile w poprzednim tygodniu kardynałowie spotykali się na kongregacjach raz dziennie (przedpołudniami), o tyle teraz spotykają się dwa razy dziennie (przed i po południu). – Początkowo dłuższe były wystąpienia kardynałów. Niektórzy mówili po 10–20 minut. Teraz czas wystąpień jest ograniczony do 5 minut, bo wielu kardynałów chce zabrać głos – tłumaczy purpurat, z którym rozmawiam tuż po pierwszej poniedziałkowej kongregacji.

Czytaj więcej

Kto zostanie papieżem? Subiektywny przegląd najważniejszych kandydatów

Jego zdaniem najlepsze, najbardziej sensowne wystąpienia mieli jak dotąd kardynałowie „młodszego pokolenia”. Kogo ma na myśli? – Tych, którzy z tego konklawe na pewno nie wyjdą na biało – śmieje się. – Myślę o tych, którzy mają maksymalnie 65 lat. Oni mają otwarte głowy, wiele problemów widzą inaczej niż my, starzy. Proszę zauważyć, że najmłodszy uprawniony do głosowania ma 45 lat, a najstarsi za chwilę osiągną 80. To jest przepaść pokoleniowa. Proszę spojrzeć tu – mówi purpurat i wyciąga listę wszystkich kardynałów elektorów. – W Kaplicy Sykstyńskiej ma być ich 133, z tego 38 ma 65 lat lub mniej. A do wyboru na papieża będzie potrzebnych 89 głosów. Zatem grupa „młodych” jest tą, która może rozstrzygnąć losy konklawe – analizuje.

Z tajemnicy konklawe może zwolnić jedynie papież

Poniedziałkowa poranna kongregacja generalna była pierwszą, na której obecni byli już prawie wszyscy kardynałowie elektorzy – było ich 132 (ale wszyscy, 133 kardynałów, są już w Rzymie). Dom Świętej Marty jest już gotowy na przyjęcie kardynałów, ale kilku z nich zamieszka w tzw. starym domu. W budynku głównym jest bowiem 120 pokoi, dla 13 purpuratów trzeba było je urządzić. Już jutro będą się mogli do nich wprowadzić, każdy dostanie pokój w drodze losowania (pokoje wylosowano 3 maja). Kardynałowie zostaną odcięci od świata. Nie będzie im wolno czytać gazet, przeglądać internetu, dzwonić. Dostęp do nich będzie miał jednak tzw. personel pomocniczy. To pracownicy Domu Świętej Marty (kucharze, sprzątaczki), kierowcy, personel medyczny, spowiednicy. Także oni przez cały czas trwania konklawe nie mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym i nie mogą rozmawiać z kardynałami. W poniedziałek złożyli oni specjalną przysięgę zachowania ścisłej tajemnicy. Za jej złamanie grozi im kara ekskomuniki.

Czytaj więcej

Polacy mocno interesują się wyborem nowego papieża. Kiedy rozpocznie się konklawe?

Konklawe właściwe rozpocznie się w środę 7 maja. Przed południem kardynałowie odprawią mszę w Bazylice św. Piotra, a po południu przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej. I od razu będą głosować. To pierwsze głosowanie jest, jak wynika z relacji kardynałów, którzy już brali udział w konklawe, głosowaniem orientacyjnym. – Głosuje się na przyjaciela, na osobę, którą się ceni… Dobrze znany i utrwalony mechanizm zakłada, że gdy jest kilku faworytów, niezdecydowani, tak jak ja, oddają swój głos na kogoś, o kim wiedzą, że nie zostanie wybrany. Są to głosy niejako „odłożone na bok” w oczekiwaniu na rozwój sytuacji i jej wyklarowanie – tak o tym pierwszym głosowaniu pisał w swojej autobiografii papież Franciszek. Co ciekawe, papież jako jedyny uczestnik konklawe może opowiadać publicznie o tym, jak przebiegało, pozostali związani są tajemnicą, chyba że zostaną z niej przez papieża zwolnieni.

Wybór papieża zmieni rutynę kardynałów

Co dzieje się pomiędzy kolejnymi turami głosowań? W środę wieczorem kardynałowie wrócą z Kaplicy Sykstyńskiej, która znajduje się w Pałacu Apostolskim, do Domu Świętej Marty – mogą przejechać mikrobusami lub przejść pieszo. Mogą też w tym czasie ze sobą rozmawiać. Z programu poprzedniego konklawe wynika, że śniadanie było między 6.30 a 7.30. O 7.45 kardynałowie przemieszczali się do Pałacu Apostolskiego, gdzie w Kaplicy Paulińskiej odprawiali mszę i o 9.30 wchodzili do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam odmawiali modlitwy poranne i przystępowali do głosowania. W południe wracali do Domu Świętej Marty, o godz. 13 był obiad, potem odpoczynek do godz. 16. Następnie znów przejście do Kaplicy Sykstyńskiej i o 16.50 głosowanie. Na 19.15 planowane były nieszpory, przejazd do miejsca zakwaterowania i o godz. 20 kolacja. Jeśli drugi dzień nie przyniesie rozstrzygnięcia, plan jest identyczny. Ulega zmianie dopiero w chwili wyboru papieża. W 2013 r. stało się to drugiego dnia wieczorem.

Korespondencja z Rzymu

Pietro Parolin, Pierbattista Pizzaballa, Matteo Zuppi, Luis A. Tagle. Trzech Włochów i Filipińczyk. Dwóch kardynałów kurialistów (Parolin i Tagle) i dwóch kardynałów pasterzy (Pizzaballa i Zuppi). Wedle włoskich mediów jeden z tej czwórki purpuratów wyjdzie z Kaplicy Sykstyńskiej jako papież.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku