Barwne orszaki śladami Trzech Króli

W blisko 900 miejscowościach w Polsce i za granicą odbędą się dziś Orszaki Trzech Króli, których hasłem będą słowa „Cuda, cuda ogłaszają" z kolędy „Dzisiaj w Betlejem".

Aktualizacja: 06.01.2020 08:56 Publikacja: 06.01.2020 08:44

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas Orszaku Trzech Króli w 2018 roku.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas Orszaku Trzech Króli w 2018 roku.

Foto: Archidiecezja Warszawska

W czasie tegorocznych Orszaków odbędzie się zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Dziś - 6 stycznia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego - znaną jako święto Trzech Króli.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 roku wyruszył w Warszawie z Placu Zamkowego na Nowe Miasto pod hasłem „Kolędujmy!". Był to wówczas pomysł warszawskiej szkoły „Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik".

Od tamtego czasu co roku około 100 nowych miejscowości zgłasza swój udział w wydarzeniu i organizuje orszaki u siebie. W tym roku będzie ich niemal 900. Nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Swój udział zgłosiło 18 miejscowości z różnych kontynentów m.in: Kibeho w Rwandzie, Burhynia w Kongo, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Lissieu we Francji, Bukareszt w Rumunii, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Sződliget na Węgrzech, Chicago w USA, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaka w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie czy Mbaikoro w Czadzie.

Największy Orszak Trzech Króli odbędzie się w Warszawie. Tradycyjnie uczestnicy w samo południe spotkają się na pl. Zamkowym w południe. Tam metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozpocznie Orszak modlitwą Anioł Pański, po której zostanie przeczytany fragment Ewangelii dotyczący wędrówki Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Z balkonu na Zamku Królewskim odezwą się Fanfary przy dźwiękach których, z dziedzińca Zamku wyjdą Trzej Królowie i przejdą na scenę, gdzie odegrają scenę „Olśnienia".

Na placu Zamkowym nie zabraknie znanych i wyczekiwanych atrakcji – tańca Aniołów z szarfami, tańca chińskiego smoka, ataku Diabłów na Orszaki oraz musztry Legionu Rzymskiego.

Na Placu Zamkowym będzie kolędował Chór Ave, którzy działa przy Fundacji AVE i parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach.

Jeszcze przed królewskimi Orszakami, ok. godz. 11.45, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian. Orszak Rodzinny będzie składał się z rodzin z małymi dziećmi.

Orszak Główny wyruszy w drogę do Stajenki ok. godz. 12.15. Przejdzie trasa Plac Zamkowy – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Królewska – Pl. Piłdudskiego).

Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą mu towarzyszyły najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą kard. Nycz  osoby niepełnosprawne z „Drabiny Jakubowej" i inni goście - wśród nich para prezydencka.

Tegoroczną nowością będzie to, że Gwiazdorowi będą towarzyszyli również Kolędnicy – Turoń, Śmierć, Anioły i Diabeł. - Pragniemy wskrzesić tę starodawną tradycję ludową – mówią organizatorzy.

Orszaki wyruszą w kolejności: Afrykański, Azjatycki i Europejski, a każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem.

I tak Król Afrykański, Melchior – na wielbłądzie, a oprócz królewskiego dworu, towarzyszyć mu będzie młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąca flagi państw afrykańskich, w których znajdują się salezjańskie placówki misyjne; za żywym wielbłądem wędrować będą dwa pluszowe wielbłądy.

Król Azjatycki, Baltazar – na wielkiej łodzi z głową smoka; będzie to długie kanu przygotowane przez młodzież ze szkół Stowarzyszenia Sternik. Król będzie siedział na tronie umieszczonym w tylnej części łodzi, wiosłować będzie kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie, a pchać platformę będą ojcowie w strojach wschodnich.

A Król Europejski, Kacper będzie się poruszał na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską, a towarzyszyć mu będą uczniowie drugiej klasy szkoły „Żagle", przebrani za rzymskich rycerzy; w jego Orszaku pójdą również trzy alpaki.

Na trasie przemarszu odgrywane będą sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, walkę aniołów ze Złem, scenkę na dworze Heroda.

W trakcie Orszaku Trzech Króli w Warszawie 2020 wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek w ramach publicznej zbiórki pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje".

Scena główna będzie tradycyjnie ustawiona na pl. Piłsudskiego. Tam odbędzie się powitanie Świętej Rodziny, pokłon pasterzy, pokłon Trzech Króli, którzy wręczą Dzieciątku dary– mirrę, kadzidło i złoto. Później kardynał Nycz udzieli błogosławieństwa zebranym.

Wzorem lat ubiegłych, warszawiacy zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi". Po zakończeniu części artystycznej, odbędzie się wspólne kolędowanie Na scenie wystąpi zespół Pectus, Hanka Rybka i Zespół Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.  W ubiegłym roku w blisko 800 orszakach wzięło udział ok. 1,2 mln uczestników.

W czasie tegorocznych Orszaków odbędzie się zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Dziś - 6 stycznia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego - znaną jako święto Trzech Króli.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący