fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Czy za overbooking należy się odszkodowanie

123RF
Aby mieć pewność, że nie zabraknie nam miejsca w samolocie, bilety kupujemy z dużym wyprzedzeniem. Ich posiadanie wcale nie oznacza, że do celu dotrzemy na czas.

Wszystko to za sprawą praktyki, jaką jest overbooking. Jakie prawa nam przysługują, gdy nam się przytrafi?

Overbooking - co to jest

Linie lotnicze liczą, że nie wszyscy którzy kupili bilet z niego skorzystają, dlatego sprzedają ich więcej niż mają miejsc na pokładzie samolotu. Wówczas wytypowani pasażerowie muszą poczekać na kolejny lot.

Jak odbywa się typowanie pasażerów

W pierwszej kolejności przewoźnik pyta o ochotników, być może znajdą się wśród współpasażerów osoby, którym się nie spieszy. Jeżeli nie, przewoźnik wybiera pasażera zgodnie z własnymi procedurami (np. najpóźniej odprawiony, najpóźniej kupiony bilet).

Jakie masz prawa

W przypadku overbookingu masz prawo polegające na zapewnieniu lotu zastępczego do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie bądź zwrot kosztów biletu w przypadku rezygnacji z podróży. W przypadku oczekiwania na lot alternatywny linia lotnicza powinna zapewnić posiłki, napoje, hotel (o ile połączenie zastępcze odbędzie się kolejnego dnia lub później), a także transfer z lotniska do hotelu i z powrotem.

Czy należy się odszkodowanie

Tak. Jeżeli jesteś ochotnikiem możesz je wynegocjować je z przewoźnikiem. Natomiast w sytuacji, gdy zostałeś wytypowany, masz prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. Jego wysokość uzależniona jest od długości lotu. Jak wyliczyć odszkodowanie, dowiesz się tutaj.

UWAGA! Linia lotnicza może pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, jeżeli po skorzystaniu z lotu zastępczego, opóźnienie w stosunku do pierwotnego lotu nie przekracza:

- 2 godzin na trasach do 1500 km 3 godzin na trasach powyżej 1500 km (w ramach UE) i od 1500 do 3000 km na wszystkich innych lotach;

- 4 godzin na wszystkich pozostałych lotach.

Źródło: ECK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA