fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Rząd: Rzecznik Finansowy do likwidacji. Zastąpi go UOKiK

UOKiK
UOKiK
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Rząd wysłał do Sejmu projekt przewidujący wchłonięcie instytucji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W myśl projektu prezes UOKiK będzie odpowiadał za ochronę klientów, którzy korzystają z usług podmiotów rynku finansowego. Chodzi o możliwość podejmowania interwencji w sprawach indywidualnych wynikających ze składania reklamacji, tj. wystąpienia klienta podmiotu rynku finansowego, w którym zgłasza on zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez ten podmiot.

Podstawową zaletą tego rozwiązania ma być zdaniem rządu rozszerzenie dostępnych źródeł informacji o naruszeniach prawa występujących na rynku finansowym. Pozwoli to na lepszy monitoring rynku i przełoży się na zwiększenie efektywności postępowań w sprawach ochrony zarówno indywidualnych, jaki i zbiorowych interesów konsumentów, a także lepsze wykorzystywanie instrumentów prawnych, które obecnie posiada prezes UOKiK.

Czytaj także:

Postępowania dotyczące pozasądowego rozpatrywania sporów będzie prowadzić koordynator do spraw pozasądowego rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego działający przy UOKiK.

Jak zakłada rząd, skuteczna i szybka interwencja UOKiK będzie miała zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu na rynku finansowym i budowania zaufania obywateli do państwa. Połączenie w jednym urzędzie ochrony interesów konsumentów na rynku finansowym pozwoli także na prowadzenie spójnej i skutecznej kampanii informacyjnej o prawach klientów rynku finansowego, a co za tym idzie, na zwiększenie jej skuteczności.

Dotychczasowy rzecznik finansowy miał jednak wiele zastrzeżeń do planowanego połączenia tych instytucji i wynikające z tego ograniczenie ochrony konsumentów w obecnym kształcie. Po zmianach może się bowiem okazać, że część kompetencji instytucji połączonych pod jednym

dachem będzie się wzajemnie wykluczać. Przykładowo rzecznik finansowy zajmuje się obecnie rozpatrywaniem skarg na te instytucje finansowe w postępowaniu reklamacyjnym, po którym może wystawić niezadowolonemu klientowi instytucji finansowej tzw. istotny pogląd w sprawie. Na tej podstawie sądy cywilne często wydają wyroki po myśli konsumentów.

Choć UOKiK ma podobne uprawnienie, nie może z niego korzystać, jeśli w sprawie danej firmy prowadzi postępowanie administracyjne o nałożenie kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA