- Rynek wciąż więc się rozrasta i daje uzasadnienie nowych inwestycji – podkreślają autorzy raportu CBRE. - Mimo że z powodu epidemii część najemców odsunęła w czasie decyzje o najmie, a kilku zrezygnowało ze zmiany biura, to sytuacja w stolicy wygląda optymistycznie. Warszawa jest jednym z największych w Europie placów budowy. Powstaje tu 700 tys. mkw. biur, z czego aż 86 proc. w centrum. - Zawirowania na warszawskim rynku biurowym, spowodowane epidemią, okazały się na razie nieduże. Wyniki za I połowę 2020 r. wyglądają pozytywnie – mówi cytowany w komunikacie Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE. - Umowy wciąż są zawierane, aktywność najemców rośnie, nadrabiając niewielkie spowolnienie z marca. W porównaniu do I kwartału, już w miesiącach kwiecień - maj, aktywność wynajmujących była o 30 proc. wyższa. To półrocze to swego rodzaju egzamin stabilności warszawskiego rynku biurowego, który udało się zdać z dobrym wynikiem – dodaje.

W sumie w Warszawie jest 5,69 mln mkw. biur. - Do końca tego roku na rynek ma zostać dostarczone 250 tys. mkw., z czego większość w Zachodnich Obrzeżach Centrum, czyli m.in. w okolicy ronda Daszyńskiego. W sumie w budowie jest 700 tys. mkw. Po oddaniu tej przestrzeni, zasoby biurowe w stolicy wzrosną o 12 proc., co plasuje ją wśród pięciu największych placów budowy w Europie – podaje CBRE. W pierwszej połowie 2020 r. w stolicy wynajęto łącznie prawie 335 tys. mkw., z czego 100 tys. mkw. w budynkach pozostających w budowie. - Największy udział w całej wynajętej powierzchni miały firmy z sektora usług finansowych i konsumenckich, natomiast biorąc pod uwagę liczbę zawartych transakcji, największą aktywnością wykazały się sektory przetwórstwa i energetyki, usług konsumenckich, biznesowych oraz sektor IT – wskazują analitycy. Dostępna powierzchnia biurowa w Warszawie nieznacznie wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2020 r. Pustostany stanowią 7,9 proc.

- Wciąż najtrudniej jest znaleźć biuro w centrum, gdzie pustych przestrzeni jest jedynie 5 proc. W lokalizacjach poza centralnych pustostany stanowią niecałe 10 proc. – wskazuje CBRE. - Inwestorzy podążają za potrzebami najemców, którzy szukają jak najlepiej skomunikowanych obiektów w centrum stolicy. Dlatego aż 86 proc. wszystkich biur powstaje w tym regionie. Ich dostarczenie może spowodować niewielki wzrost pustostanów, co może zwiększyć szanse na znalezienie dobrego lokum w najlepszej lokalizacji - mówi Łukasz Kałędkiewicz. Koszt wynajmu biur w stolicy się nie zmienił. W centrum, w nowoczesnych biurowcach, za miesiąc wynajmu mkw. trzeba zapłacić ok. 25 euro, a w pozostałych lokalizacjach ok. 15,5 euro.