fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestój ekonomiczny lub obniżenie czasu pracy

Przestój w pracy
Adobe Stock
Warunki porozumień określonych przepisami tarczy antykryzysowej pracodawcy ustalają z przedstawicielami pracowników. Nie muszą ich w tym celu wyłaniać, jeśli w zakładzie działa rada pracowników.

- Jaka jest rola rady pracowników i jakie może mieć ona znaczenie w aktualnej sytuacji gospodarczej?

Przepisy antykryzysowe uwypukliły braki w tym zakresie – zwłaszcza mentalne nieprzystosowanie pracodawców, ale też pracowników do procesu konsultowania podejmowanych decyzji. W tarczy antykryzysowej przewidziano możliwość wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obniżenia czasu pracy, ale warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie są ustalane w porozumieniu, które pracodawca zawiera z organizacjami związkowymi, zakładową organizacją związkową albo przedstawicielami pracowników. Mimo, że wyłanianie przedstawicieli pracowników ma często charakter iluzyjny, to jednak takie rozwiązanie niejako wymusza partycypowanie pracowników w procesie decyzyjnym dotyczącym kwestii istotnych z ich perspektywy.

Obowiązki konsultacyjne nie są obce pracodawcom, u których działają tzw. rady pracowników. Regulacja ustawowa rad pracowników obowiązuje od 2006 r. (patrz podstaw...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA