fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

ZUS zyskał składki ze zleceń po zmianie przepisów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Od początku tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ściągnął już kilkadziesiąt milionów złotych ekstra składek od zleceń.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba zleceniobiorców w Polsce przekracza już milion osób. W marcu 2016 r. było ich dokładnie 1 024,5 tys. Do tej kategorii ZUS zalicza wszystkich wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (łącznie z osobami współpracującymi). W porównywalnym okresie zeszłego roku zleceniobiorców było tylko około 980 tys. Jak widać, w najbliższym czasie możemy się spodziewać dalszego wzrostu liczby zleceniobiorców.

Statystyki pokazują, że na samym początku roku, gdy wchodziły w życie przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek sumowania przychodów zleceniobiorców z kilku źródeł, liczba zatrudnionych na kontraktach cywilnoprawnych była niższa o około 30 tys. Jak widać, wielu przedsiębiorców z rezerwą przyjęło nowe rozwiązania.

Z tych samych danych wynika jednak, że zmiana przepisów przyniosła oczekiwany efekt i znacząco wzrosły wpływy z umów zlecenia. Pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy płacili od zleceń miesięcznie około 250 mln zł składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. W marcu 2016 r. ta kwota wzrosła już do 300 mln zł. Jeśli ten trend się utrzyma, w całym roku ZUS może zyskać dodatkowo nawet pół miliarda złotych.

– Nowe przepisy są tak skomplikowane, że przedsiębiorcy nie wiedzą, czy muszą płacić składki od zleceń. Dlatego niektórzy wolą zapłacić więcej, by później nie płacić odsetek od zaległości i nie mieć kłopotów – komentuje Andrzej Radzisław, radca prawny współpracujący z kancelarią LexConsulting.pl. – Myślę jednak, że jest jeszcze za wcześnie aby ocenić skutki nowelizacji – dodaje.

Szczególne, że prawdopodobnie w najbliższych miesiącach ZUS przeprowadzi weryfikację i sprawdzi, czy firmy prawidłowo opłacają składki według nowych zasad.

Zleceniobiorców na początku przyszłego roku czekają kolejne zmiany. Ma wtedy zacząć obowiązywać minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy na zleceniu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA