Społeczna inspekcja pracy i Państwowa inspekcja Pracy - cele

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje wykonanie zaleceń i uwag społecznych inspektorów pracy. Na ich wniosek wszczyna też postępowanie w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Publikacja: 11.04.2019 02:00

Społeczna inspekcja pracy i Państwowa inspekcja Pracy - cele

Foto: Fotolia

Społeczna inspekcja pracy i Państwowa Inspekcja Pracy powinny ze sobą współdziałać. Ich wspólnym celem jest bowiem dążenie do poprawy skuteczności działań zmierzających do eliminowania nieprawidłowości, szczególnie w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy.

Czytaj także: Wybór społecznego inspektora pracy poza kontrolą zewnętrzną

Na wniosek związków zawodowych Państwowa Inspekcja Pracy może przeprowadzić szkolenie i instruktaż oraz udzielać pomocy w szkoleniu społecznych inspektorów pracy, a także podejmować działania na rzecz doskonalenia i zwiększenia skuteczności działania społecznej inspekcji pracy.

W gestii inspektorów PIP jest przeprowadzanie kontroli wykonania zaleceń i uwag społecznych inspektorów pracy. Na umotywowany wniosek zakładowego społecznego inspektora pracy, uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi, dotyczący spraw zagrożenia zdrowia i życia pracowników, inspektorzy pracy przeprowadzają kontrole oraz wszczynają postępowanie w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Analiza sytuacji

W toku wykonywania czynności kontrolnych inspektor pracy współdziała ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi, radami pracowników i społeczną inspekcją pracy. Dotyczy to każdej kontroli, a nie tylko takiej, której inicjatorem jest sip. Obowiązek współdziałania oznacza, że inspektor pracy powinien przedstawić tematykę oraz zakres kontroli, jak też wysłuchać opinii i uwag społecznego inspektora pracy oraz przedstawicieli organizacji związkowych w zakresie stanu warunków pracy panujących w kontrolowanym zakładzie. Uprawnieniem zakładowego społecznego inspektora pracy jest uczestnictwo w kontrolach przeprowadzanych w firmie przez inspektora pracy PIP oraz w podsumowaniu kontroli.

Wymierne korzyści

Społeczna inspekcja pracy może się okazać dużym sprzymierzeńcem zarówno pracowników, jak i samego pracodawcy. Cel, jakim jest przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa pracy, powinien być bowiem wspólny – niezależnie od tego, czy jest się zatrudniającym, czy zatrudnianym. Właściwe wykonywanie obowiązków przez społecznych inspektorów pracy oraz stworzenie im optymalnych warunków przez pracodawcę, może się przyczynić do tego, że kontrola realizowana przez organy zewnętrzne będzie szybsza i znacznie mniej „bolesna".

Brak takiego współdziałania to prosta droga do wizyty inspektora pracy w zakładzie, z wszystkimi tego konsekwencjami wynikającymi z ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Środki prawne będące w dyspozycji inspektorów PIP bywają dotkliwe, uwzględniając możliwość stosowania nie tylko nakazów czy wystąpień, ale też zawiadomień do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przeciwko prawom pracowniczym.

Autor jest prawnikiem, ekspertem prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Społeczna inspekcja pracy i Państwowa Inspekcja Pracy powinny ze sobą współdziałać. Ich wspólnym celem jest bowiem dążenie do poprawy skuteczności działań zmierzających do eliminowania nieprawidłowości, szczególnie w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy.

Czytaj także: Wybór społecznego inspektora pracy poza kontrolą zewnętrzną

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił