fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Pięć razy Cunningham

Krzysztof Głowacki
youtube
Jedyny polski mistrz świata Krzysztof Głowacki walczy w sobotę w Nowym Jorku ze Steve'em Cunninghamem w obronie tytułu.

Stawką będzie pas WBO w wadze junior ciężkiej. Głowacki odebrał go Marco Huckowi w sierpniu ubiegłego roku, nokautując w Newark faworyzowanego Bośniaka z niemieckim paszportem.

To był dramatyczny pojedynek, Głowacki leżał na deskach w szóstej rundzie, ale wstał i w 11. starciu na deski padał już Huck. Za drugim razem zawisł nieprzytomny na linach i został wyliczony.

Po powrocie do kraju Głowacki poddał się operacji kontuzjowanej ręki i spokojnie czekał na propozycje. Dziesięć lat starszy od niego, blisko 40-letni Cunningham to niełatwy rywal. Ostatnie walki toczył w wadze ciężkiej, posłał m.in. na deski Tysona Fury, który ostatecznie znokautował go po wcześniejszym faulu. Minimalnie przegrał z Wiaczesławem Głazkowem, zremisował z Antonio Tarverem.

Cunningham to były mistrz świata kategorii junior ciężkiej IBF w latach 2007–2008 i 2010–2011. Jego bilans nie rzuca jednak na kolana: 28 zwycięstw, w tym 13 przed czasem, siedem porażek i jeden remis. Pięściarz z Filadelfii ma znakomite warunki fizyczne (191 cm wzrostu, 208 cm zasięgu ramion).

Walka z Głowackim będzie jego piątym starciem z Polakiem. Po dwa razy bił się z Krzysztofem Włodarczykiem i Tomaszem Adamkiem. W pierwszym pojedynku, jesienią 2006 roku na warszawskim Torwarze, stawką był wakujący pas IBF. W narożniku Amerykanina stał nieżyjący już Richie Giachetti, który pieklił się, gdy ogłoszono wygraną „Diablo". W rewanżu, kilka miesięcy później, nie było wątpliwości, w katowickim „Spodku" górą był Cunningham.

W grudniu 2008 roku pas IBF należał już do Adamka, który pokonał Amerykanina w Newark. Cunningham popełnił wtedy sporo błędów, był jednak wymagającym przeciwnikiem, a w czwartej rundzie niewiele brakowało, by zakończył pojedynek przed czasem.

Rewanż, już w wadze ciężkiej, miał miejsce 22 grudnia 2012 roku w w Bethlehem. Słynny trener Naazim Richardson postawił na defensywną taktykę, którą Cunningham realizował w stu procentach od pierwszego do ostatniego gongu. Sędziowie punktowali wprawdzie na korzyść Adamka, ale to był kontrowersyjny werdykt.

Teraz Amerykanin stanie na drodze Krzysztofa Głowackiego i nie będzie faworytem, choć może sprawić Polakowi sporo kłopotów, jeśli dobrze się przygotował.

Dla Cunninghama to chyba ostatnia szansa, by zostać raz jeszcze mistrzem świata i zarobić więcej pieniędzy, które są mu bardzo potrzebne (jego córce przeszczepiono serce).

Ale wygrać z Głowackim nie będzie mu łatwo. Polak jest niepokonany (25-0,16 KO), bije mocno z obu rąk i walczy z odwrotnej pozycji, a jego trener Fiodor Łapin wie o Cunninghamie wszystko. Stał przecież w narożniku Włodarczyka na Torwarze i w Spodku. Teraz stanie obok Głowackiego w Barclays Center, pięknej, wielkiej hali na Brooklynie, gdzie w styczniu Deontay Wilder znokautował Artura Szpilkę. Głowacki jest przekonany o swojej wyższości, oby dowiódł tego w walce.

Transmisja w Polsacie Sport – 2.00 w nocy z soboty na niedzielę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA