fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Turcja zaprasza papieża na konwersję Hagii Sophii w meczet

AFP
Papież Franciszek jest jednym z kilku światowych przywódców zaproszonych na ceremonię ponownego przekształcenia świątyni Hagia Sophia, założonej jako kościół chrześcijański, w meczet.

Papież został zaproszony na ceremonię, która odbędzie się w najbliższy piątek. W pierwszych modłach w Hagii Sophii jako świątyni znów po latach muzułmańskiej ma uczestniczyć od 1000 do 1500 osób.

Nie wiadomo, czy papież Franciszek zaproszenie przyjmie. W ubiegłym tygodniu wyraził żal z powodu decyzji Ankary o przekształceniu muzeum w meczet.

Przyjmą je natomiast przywódcy Azerbejdżanu i Kataru, bliskich sojuszników Ankary.

Kontrowersyjna decyzja o zmianie statusu miejsca, które znajduje się na światowej liście dziedzictw UNESCO spotkała się z kolei z zaciekłą krytyką Grecji i Egiptu, zaciekłego rywala Turcji.

Sprzeciw z powodu konwersji wyraziła Światowa Rada Kościołów, która reprezentuje 350 kościołów chrześcijańskich, oraz Rosyjska cerkiew Prawosławna.

We wtorek Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wezwała wiernych do przyłączenia się do grecko-prawosławnej archidiecezji w Ameryce w celu uczczenia piątku jako "Dnia Żałoby" po konwersji Hagii Sophii.

Hagia Sophia, uważana za najwybitniejszy przykład architektury I tysiąclecia naszej ery powstała w IV wieku, jej budowa rozpoczęła się w 325 roku, budynek powstał jako kościół Mądrości Bożej. Obecny do dziś kształt uzyskała w latach 532 - 537.

Gdy w 1453 roku Konstantynopol zdobyli Turcy, Hagia Sophia została przekształcona w meczet i jako taka przetrwała do 1934 roku.

Wtedy, na mocy akcji sekularyzacyjnej prowadzonej przez ówczesnego tureckiego przywódcę, Mustafę Kemala Atatürka, świątynia została dekretem  przekształcona w muzeum. 

Dekret ten wiosną bieżącego roku został unieważniony przez turecki sąd najwyższy, a kilka godzin później  prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan formalnie zatwierdził przekształcenie Hagii Sophii w meczet.

Źródło: alaraby.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA