fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Japońskie akcje przyćmią świat?

123rf.com
Indeks szerokiego rynku Topix ma imponujące statystyki grudnia.

W grudniu wskaźnik szerokiego rynku giełdowego Topix w ostatniej dekadzie średnio zyskiwał 3,7 proc., dwa razy więcej niż w każdym innym miesiącu. W przypadku MSCI All-Country World Index było to zaledwie 1,7 proc. Nowojorski Standard&Poor's500 zwykle w ostatnim miesiącu roku zyskuje 1,3 proc., natomiast Europa 1,6 proc.

Makoto Hattori, prezes Marusan Securities zwraca uwagę na rosnące oczekiwania inwestorów co do rezultatów finansowych japońskich spółek w drugim półroczu. Wyjaśnia też, że grudniowe wyniki na giełdzie podbija podwyższona zmienność z powodu nieobecności wielu graczy zagranicznych.

Topix zwykle przyspiesza w końcówce grudnia. W siedmiu na 10 przypadków największe wzrosty wskaźnik ten notował w ostatnim tygodniu tego miesiąca.

Jak na razie w okresie kilku grudniowych sesji jest on 1,5 proc. pod kreską. W piątek zaszkodziło mu rozczarowanie inwestorów decyzjami Europejskiego Banku Centralnego, który o mniej niż się spodziewano obniżył stopę depozytową i nie zwiększył puli funduszy na comiesięczny skup obligacji z rynku. W poniedziałek Topix podskoczył o 0,7 proc.

- Rynek przechodzi korektę z powodu wyższych oczekiwań wobec Mario Draghiego (szefa EBC-red.), ale ogólny trend pozostaje silny - przekonywał Masaaki Yamaguchi, strateg rynku akcji w Nomura Holdings. Spodziewa się on, że podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych osłabi jena, ale w Japonii przeważą pozytywy wynikające z polityki ekonomicznej rządu . - Fundamenty nie zmieniły się - wskazywał Yamaguchi przed wtorkową sesją.

Wyniki indeksu Topix w innych miesiącach roku są mniej imponujące niż w grudniu. W lutym, czerwcu i listopadzie był on lepszy od Standard&Poor's500 i Europy zyskując jednak mniej niż 1,5 proc. Największe spadki zanotował w maju, sierpniu i październiku.

Od początku roku do poniedziałku Topix zyskiwał 13 proc., co było najlepszym rezultatem na rynkach azjatyckich i czwartym wynikiem spośród 24 globalnych rozwiniętych giełd. We wtorek stracił 1,5 proc, a jego tegoroczny dorobek skurczył się do 11,5 proc.

Słabszy jen w 2015 roku do rekordowych poziomów wywindował wyniki spółek, a do zakupu akcji inwestorów skłoniły nadzieje, iż reforma ładu korporacyjnego zmusi firmy do zwiększania stopy zwrotu dla udziałowców. Teraz uwaga rynku koncentruje się na prorozwojowej strategii gospodarczej rządu, m. in. na cięciu CIT.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA