fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Alibaba szykuje się na giełdę w Hongkongu

AFP
Akcjonariusze chińskiego giganta internetowego, do którego należy m.in. serwis zakupowy AliExpress, podjęli decyzję o podziale akcji. To może być pierwszy krok, jaki Alibaba robi w kierunku debiutu na giełdzie w Hongkongu.

Do splitu dojdzie 15 lipca 2020 r. i spowoduje on podział jednej akcji zwykłej na osiem. Oznaczać to będzie, że obecna liczba akcji zwykłych wzrośnie z 4 do 32 miliardów. Alibaba informował, że decyzja o podziale zwiększy dostępność akcji dla inwestorów (teraz jeden papier notowany na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje 173,5 USD, po podziale powinno to być zatem około 21,7 USD). Jednak zwiększy to również elastyczność w działalności spółki w zakresie pozyskiwania kapitału, w tym emisji nowych akcji.

Specjaliści odbierają to jako sygnał, że Alibaba zamierza zadebiutować na giełdzie w Hongkongu. Spółka byłaby wówczas tam notowana w formule dual listingu, a przewiduje się, że poprzedzająca debiut oferta akcji mogłaby sięgnąć 20 mld USD. Warto przypomnieć, że przeprowadzone w 2014 r. IPO Alibaby na NYSE było największym debiutem na amerykańskiej giełdzie w historii. Miało ono wartość 25 mld USD.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA