fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

BGŻ BNP Paribas planuje emisję akcji

Bloomberg
Polsko-francuski bank nie spełnia niektórych współczynników kapitałowych wymaganych przez KNF. Dlatego szykuje emisję akcji.

BGŻ BNP Paribas dokonał bilansu otwarcia według stanu na 1 stycznia, uwzględniającego wdrożenie nowego standardu rachunkowości IFRS 9 (przyśpiesza moment tworzenia rezerw kredytowych i obniża współczynniki kapitałowe). Bank miał napięte współczynniki kapitałowe już wcześniej i teraz okazało się (do czego przyczyniło się także podniesienie w grudniu wag ryzyka na hipoteki walutowe), że nie spełnia poziomów wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ile kapitału potrzeba?

Brakuje stosunkowo niewiele. Na współczynniku kapitału Tier I niedobór wynosi 0,76 pp. (wymóg to 11,60 proc.) w ujęciu jednostkowym oraz i 0,87 pp. w skonsolidowanym (wymóg to 11,58 proc.). Poza tym w ujęciu skonsolidowanym niedobór jest też na łącznym współczynniki kapitałowym TCR – wynosi 0,11 pp. (wymóg to 13,73 proc.). 

„Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację zarząd banku niezwłocznie podejmie dodatkowe działania mające na celu spełnienie nowych wymogów regulacyjnych. Wśród różnych działań bank planuje podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przeprowadzenie emisji nowych akcji. Grupa BNP Paribas zapewniła zarządowi banku wsparcie w realizacji planowanych działań zmierzających do osiągnięcia wymaganych współczynników kapitałowych” – podał BGŻ BNP Paribas w komunikacie.

Francuski gigant bankowy BNP Paribas ma 88,3 proc. akcji tego banku, szóstego pod względem wielkości aktywów w Polsce i obecnie wycenianego na 5,5 mld zł. Instytucja szacuje, że podwyższenie kapitału powinno zostać zrealizowane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (pod warunkiem uzyskania zgód wymaganych prawem). Wielkości potrzeb kapitałowych ani parametrów planowanej emisji nie podano, ale z komunikatu wynika, że nowe akcje obejmie BNP Paribas.

Jeśli emisja ma posłużyć tylko do poprawy współczynników kapitałowych, nie będzie musiała być duża pod względem wartości (bank ma 6,5 mld zł kapitału własnego). Być może BGŻ BNP Paribas zdecyduje się pozyskać trochę więcej kapitału niż potrzeba do spełnienia wymogów, aby móc wcześniej przyśpieszyć akcję kredytową.

BGŻ BNP Paribas już wiosną nie spełniał niektórych wymogów kapitałowych KNF i prowadził optymalizację kapitałową m.in. sprzedał spółkę faktoringową oraz przeprowadził sekurytyzację kredytów gotówkowych i samochodowych, dzięki czemu uwolnił kapitał i podniósł współczynniki łącznie o 0,5-0,75 pp. Emisja wisiała jednak w powietrzu, szczególnie że zyskowność banku wciąż nie jest odpowiednio duża i kapitał odkłada się powoli. Poza tym z powodu zmian prawnych wymogi kapitałowe poszły w górę. We wrześniu Tomasz Bogus, ówczesny prezes banku, nie odpowiedział wprost czy konieczna będzie emisja akcji. - Jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Jest sporo niewiadomych, nie wiemy precyzyjnie, jakie wymogi będą obowiązywały za parę miesięcy – zaznaczał wtedy Bogus.

Emisja tylko na kapitał?

Informacje o planowanej emisji są o tyle ciekawe, że BGŻ BNP Paribas (jak informowaliśmy w połowie stycznia bazując na nieoficjalnych doniesieniach) podobno przygląda się Raiffeisen-Polbankowi i prowadził due-diligence tego dziesiątego co do wielkości kredytodawcy w Polsce.

Poza tym KNF wymaga od banku, aby zwiększył do końca bieżącego roku free-float do co najmniej 12,5 proc., a do końca 2020 r. już do 25 proc. Obecnie wskaźnik ten wynosi 11,7 proc. Jeśli emisja akcji zostanie skierowana tylko do BNP Paribas, to po podwyższeniu kapitału free-float spadnie, a nie wzrośnie – tak jak chce KNF. Z kolei emisja kierowana do innych inwestorów, zwiększająca free-float, byłaby dość wymagająca, bo rentowność banku nie jest wysoka (ROE w 2017 r. mogło wynieść ok. 5,2 proc.) – jest wiele innych banków na GPW o wyższym ROE, nawet w okolicach dwucyfrowych. Na korzyść kupujących akcje BGŻ BNP Paribas mogłoby przemawiać to, że są znacznie tańsze niż innych – notowane na poziomie 0,86 wartości księgowej (za cztery ostatnie kwartały). Może się to okazać niezłą inwestycją, jeśli dojdzie do poprawy rentowności i bank dzięki rozwiązaniu problemów kapitałowych będzie mógł wrócić do wzrostu.

Jednak dla Francuzów sprzedawanie udziałów w swoim polskim banku po wycenie niższej od wartości księgowej byłoby niekorzystne, ale może się okazać, że nie będą mieć wyjścia (chyba że KNF zgodzi się na kolejne przesunięcie terminów zwiększenia free-floatu).

Przypomnijmy, że ostatnio także dwa inne banki zapowiedziały emisję akcji: Getin Noble Bank wartą 190 mln zł (obejmie je Leszek Czarnecki) na poprawę wskaźników kapitałowych oraz Bank Ochrony środowiska z 400 mln zł (obejmą ją główni dotychczasowi akcjonariusze) – ale tu sam zarząd zapewnia, pieniądze potrzebne są na rozwój, bo bank wymogi spełnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA