fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Gwarancje to sposób na zatrzymanie pieniędzy

Zobowiązanie banku lub ubezpieczyciela do zapłaty na rzecz beneficjenta określonej kwoty jest alternatywą dla kaucji gwarancyjnej.

Gwarancja jest pisemnym, bezwarunkowym zobowiązaniem banku lub ubezpieczyciela do zapłaty na rzecz beneficjenta określonej kwoty pieniężnej, w przypadku gdyby zleceniodawca nie wywiązał się z zobowiązań objętych gwarancją.

Gwarancje mogą być alternatywą dla blokowania środków jako depozytu zabezpieczającego zapłatę czynszu lub np. wpłaty wadium w przetargu, dzięki czemu nie ma konieczności angażowania własnych środków pieniężnych przy realizacji kontraktów lub umów.

Gwarancje mogą też zastąpić limity ubezpieczeniowe, dzięki którym dostawcy zabezpieczają zapłatę za dostarczone towary. Dostawca zyskuje pewność terminowego uregulowania zobowiązań przez odbiorcę. Gwarancja może więc być ważnym argumentem w negocjacjach warunków handlowych i tym samym przyczynić się do ograniczenia rotacji kapitału obrotowego. W konsekwencji może też spowodować poprawę płynności finansowej firmy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA