fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie zapisy umowy w związku z zamówieniami pubicznymi zostaną uznane za abuzywne

Adobe Stock
Za zapisy abuzywne umowy zawieranej w związku z zamówieniami publicznymi uznane zostaną m.in. te odnoszące się do odpowiedzialności wykonawcy za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający.

Uchwalenie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) stanowi jedno z największych przedsięwzięć legislacyjnych ostatnich lat. Wprowadzone regulacje są szczególnie istotne dla branży budowlanej. Kluczowej modyfikacji poddano bowiem kwestię zawieranych umów.

W nowej treści ustawy w art. 433 pzp przewidziano cztery „zakazane obszary", które nie mogą pojawiać się w treści zawieranych umów lub – w przypadku ich uwzględnienia w umowie – zapisy te zostaną uznane za nieważne.

Czytaj także:

Prezydent podpisał nowe Prawo zamówień publicznych

Zakazane obszary

Pierwszym z nich jest kwestia odpowiedzialności wykonawcy za opóźnienie. Zapisy tego rodzaju będą ważne tylko wówczas, gdy będzie to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia. Z założenia to rozwiązanie ma polepszyć pozycję wykonawców. Wydaje się jednak, że dopiero praktyka pokaże, jakie sytuacje faktycznie zostaną przez orzecznictwo uznane za uzasadnione na tyle, aby na mocy nowej ust...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA