fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Pozwy zbiorowe także dla przedsiębiorców

123RF
Postępowanie grupowe będzie dostępne dla przedsiębiorców i poszkodowanych w wypadkach oraz szybsze.

Po sześciu latach funkcjonowania pozwów zbiorowych rząd zamierza przyśpieszyć tę procedurę i bardziej ją upowszechnić.

To jeden z głównych punktów zaprezentowanego właśnie projektu zmian dziesięciu ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (pakiet Morawieckiego), który ma wejść w życie w połowie 2017 r.

Pozwy zbiorowe miały z jednej strony ułatwić dochodzenie roszczeń zwłaszcza poszkodowanym w wypadkach, z drugiej strony odciążyć sądy. Ani jednego, ani drugiego przez sześć lat nie udało się osiągnąć.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w latach 2010–2015 złożono zaledwie 188 pozwów grupowych, w tym siedem w sprawach gospodarczych. Sądy w tym czasie rozpatrzyły 117 spraw, a tylko w ok. 38 proc. zapadły wyroki.

Mizeria sześciu lat

Znamiennym przykładem są poszkodowani i bliscy ofiar zawalenia się pod wpływem zalegającego na dachu śniegu ogromnej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 r., co było impulsem do uchwalenia ustawy o postępowaniu grupowym. Dopiero niedawno Sąd Najwyższy przesądził, że ta sprawa kwalifikuje się do zbiorowej procedury, czemu przeciwne były sądy niższych instancji. A to dlatego, że podczas prac parlamentarnych wyłączono z niej sprawy o ochronę dóbr osobistych, obawiając się pozwów z elementem politycznym, np. prasowych. Przeoczono, że życie i zdrowie to też dobra osobiste. To ma się zmienić.

188 pozwów grupowych złożono do sądów w latach 2010–2015

Poszkodowani na ciele lub z rozstrojem zdrowia, a także najbliżsi ofiar śmiertelnych występujący o zadośćuczynienie będą mogli skorzystać z grupowego postępowania. Sąd przesądzi, że dane zdarzenie było przyczyną ich szkód, ale wysokość szkody ma być dowodzona w odrębnych indywidualnych postępowaniach.

Firmy grupowo

Jeszcze większą grupę stanowią przedsiębiorcy, co wyraźnie zostało zapisane w ustawie. Po jej wejściu w życie będą mogli procesować się także za nienależyte wykonanie kontraktu, np. o odszkodowanie.

– Na Zachodzie są to wręcz typowe pozwy – wskazuje dr Marek Niedużak, adwokat, współautor projektu. – W Hiszpanii np. właściciele stacji benzynowych pozwali dostawców dystrybutorów do paliw za zawyżanie ceny. Sprawy takie, a zwłaszcza te na tle nieuczciwej konkurencji, znakomicie nadają się do zbiorowej procedury.

Podobnego zdania jest adwokat Dominik Gałkowski, który prowadzi dwie sprawy grupowe powodzian: z okolic Sandomierza oraz Świniar pod Płockiem.

7 spraw zaledwie wytoczyli przedsiębiorcy

Status i materialne położenie drobnych przedsiębiorców nieraz niewiele różni się od konsumenta. Zbiorowo łatwiej im będzie dochodzić roszczeń przeciwko wielkim, często zagranicznym firmom.

– Rozszerzenie stosowania postępowania grupowego jest dobrym pomysłem, ale nie przyśpieszy spraw – zwraca uwagę adwokat Marcin Szymański z Kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy. – Do tego należy dążyć, skracając czas oczekiwania na pierwsze posiedzenie sądu, odstępy między rozprawami i rozpoznanie zażaleń. Najważniejsze jest jednak przygotowanie organizacyjne sądów, gdyż administrowanie sprawą kilku tysięcy osób nie jest proste.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA