fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy przedmiot działalności gospodarczej ma znaczenie

AdobeStock
Aby powstał zakład, stała placówka musi świadczyć usługi zmierzające bezpośrednio do uzyskania dochodu. Mogą to być czynności produkcyjne, usługowe czy menedżerskie, ale już nie te, które mają charakter przygotowawczo-pomocniczy.

Aby można było mówić o powstaniu zakładu, stała placówka powinna zajmować się czynnościami zmierzającymi bezpośrednio do uzyskania dochodu. Mogą to być czynności produkcyjne, usługowe (w tych dwóch przypadkach oczywisty jest związek działalności zakładu z uzyskaniem dochodu), ale mogą to być również czynności „menedżerskie" w postaci podpisywania umów (co również jest uznawane za bezpośrednie źródło uzyskania dochodu). Z kolei wykonywanie czynności o charakterze przygotowawczo-pomocniczym (reklamowym, informacyjnym itp. – zob. powołany powyżej art. 5 ust. 5 umowy z RFN) nie konstytuuje zakładu.

Przykład

W spółka z o.o. jest kliniką chirurgii plastycznej. Spółka otworzyła w RFN placówkę informacyjną. Osoby zatrudnione w placówce spotykają się z potencjalnymi klientami, informując o zakresie wykonywanych usług, o warunkach medycznych, cenowych i prawnych prowadzonej działalności. Odział nie wykracza poza ww. czynności marketingowe i informa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA