fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TSUE o zamówieniach publicznych: ważny jest charakter działalności

123RF
W orzecznictwie TSUE przyjęto, iż z potrzebami w interesie ogólnym mamy zwykle do czynienia wtedy, gdy są one ściśle związane z instytucjonalną działalnością państwa, służą społeczeństwu jako całości, a ich świadczenie leży w interesie ogólnospołecznym.

Jedną z najtrudniejszych i budzących najwięcej wątpliwości prawnych definicji na gruncie prawa zamówień publicznych jest definicja podmiotu prawa publicznego – kategorii zamawiających, o jakich mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 prawa zamówień publicznych. Mając na uwadze, iż definicja ta dotyczy szeregu spółek komunalnych, spółek Skarbu Państwa i innych podmiotów zależnych od sektora publicznego, właściwa wykładnia ww. przepisu ma istotne znaczenie dla szczelności całego systemu prawa zamówień publicznych i jego zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Czytaj także: Zamówienia publiczne w czasie epidemii koronawirusa

Stosownie do brzmienia art. 3 ust. 1 pkt 3 pzp ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych przez osoby prawne inne niż jednostki sektora finansów publicznych, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty wymienione w tym przepisie lub w art. 3...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA